Jak nahrát GPX trasu z Mapy.cz do Garmin Connect na počítači a mobilu

Průvodce krok za krokem, jak dostat svoji naplánovanou trasu z mapy.cz do svojí Garmin navigace. Návod využijete jak u ručně naklikané trasy s průjezdními body tak pro naimportovanou přímo přes GPX soubor.

Pokud máte naklikanou trasu přes průjezdní body, má to svoje výhody a nevýhody. V mapách.cz není uložená samotná trasa ale pouze vaše body. Pokud změní algoritmus (např. mapy.cz začnou více preferovat silnice), jakým se body spojují, změní to i vaši trasu. Na první pohled si toho ani nemusíte všimnout. Algoritmus reaguje i na uzavřené silnice či změny v mapách. Proto se každý den může váš export lišit. Pokud máte naimportovanou hotovu trasu, bude export vždycky stejný.

Návod pro desktop

Jděte na mapy.cz, vyberte svojí trasu, klikněte na „Exportovat“, čímž se vám na počítač uloží GPX soubor. Ten obsahuje seznam všech GPS koordinátů, které tvoří vaši trasu.

Nyní se přihlašte do Garmin Connectu. Z menu „Trénink a plánování“ vyberte „Trasy“.

Zde klikněte na tlačítko „Importovat“ a vyberte soubor, který vám vytvořily mapy.cz. Obvykle se jmenuje „export“, případně s číslem na konci pokud jich máte víc. Po vybrání soubory zvolte „Začít“.

Zvolte typ trasy, který by měl odpovídat vhodnosti pro silniční, gravel a MTB kola. Jelikož jsme si trasu naplánovali přes mapy.cz, nemá toto nastavení velký význam. Používá se pouze při plánování trasu přímo přes Garmin Connect a je možné ho později změnit.

Zvolte si název trasy, abyste později věděli, jak ji ve svém zařízení najít. Vždycky si zvolte unikátní název! Garmin vám sice dovolí mít více tras se stejným názvem, ale těžko se v tom potom vyznáte. Pokud plánujete jet trasu určitý den, doporučuji tam dát plánované datum.

Jediné nastavení, které zde stojí za zvážení, je Kalkulačka rychlosti. Určitě jste si všimli, že vám Garmin na mapě ukazuje virtuálního partnera přímo na mapě. Ten se bez ohledu na jakýkoliv terén pohybuje rychlostí 20 km/h. Pokud vás to otravuje, můžete si zde rychlost dramaticky zvýšit (maximálně jde 252 km/h) či snížit, čímž se nebude objevovat skoro vůbec, nebo ji víc přizpůsobit běžnému tempu. Bud chcete u bodů zájmu vidět reálné ETA, je dobré to nastavit rozumně.

Jakmile máte připraveno, klikněte na Uložit. V poslední kroku zvolíte, jestli má být trasa Soukromá nebo Veřejná. Veřejná se objevuje v nějakých seznamech od Garminu, volte výchozí Soukromé soukromí 😉 a znovu Uložit.

Vytvořená trasa se vám rovnou otevře a můžete ji odeslat do svého zařízení.

To si vyberte a odešlete. Aplikaci Garmin Express nepotřebujete, pokud máte navigaci spárovanou s telefonem. Nahraná trasa by se vám měla objevit při příští synchronizaci.

Další informace například o nastavení občerstvovaček najdete v článku o Garmin 530.

Návody pro telefony iOS a Android

Návod pro telefony je v podstatě stejný. Doporučuji si přečíst i návod pro Desktop, protože obecné rady zde nebudu opakovat a budu spíš ukazovat postup krok za krokem. K dispozici bude vždy screenshot pro iOS i Android.

Budete v potřebovat aplikaci Mapy.cz a Garmin Connect.

Nejdříve si v aplikaci Mapy.cz vyexportujte GPX trasu a otevřete v aplikaci Garmin Connect.

Export pro iOS
Export pro Android

Následně:

  • Vyberte druh cyklistiky
  • Klikněte na uložit
  • Pojmenujte si trasu unikátním název
Uložení trasy pro iOS
Uložení trasy pro Android

V tento moment je trasa uložená na serverech Garminu a zbývá už jen poslední krok - nahrát si ji do navigace. Tady pozor! Pokud se o to pokoušíte v terénu, Garmin má jedno zásadní omezení. Není do něj možné nahrát novou trasu, pokud máte zapnout aktivitu. Aktivitu musíte nejdříve ukončit, uložit a až poté dojde k synchronizaci. Může to být velmi frustrující, protože zvláště dlouhé aktivity se ukládají velmi pomalu.

Jednotky 1040/840/840 by už měly mít možnost synchronizovat během jízdy.

iOS
Android

Vaše aktivita by nyní měla být k dispozici


Napsal Michal Ozogán

S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.

InstagramStravaFacebookWeb

💬 Zatím bez komentáře

Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇

Avatar

Mohlo by vás zajímat ...

Garmin Edge 530 jako navigace pro bikepacking – kompletní průvodce

Ovládání navigace patří mezi základní schopnosti všech příznivců bikepackingu. Je jedno, jestli závodíte nebo se jen vydáte na dlouho cestu do přírody. Potřebujete vědět, kde jste a kam míříte. Pokud budete chtít při svých výzvách používat Garmin Edge 530, neuděláte špatný krok. Tento návod vám pomůže s rozhodnutím, jestli je to navigace vhodná právě pro vás... Číst dále