🎞️ Garmin mapy zdarma – kde je stáhnout a jak nainstalovat

Tenhle návod vás naučí všechno podstatné, co potřebujete vědět o mapách v Garmin zařízeních. Mohl bych sice napsat jen dvě věci - jak stáhnout a nainstalovat - to by vám ale neodpovědělo na důležitou otázku - kterou mapu si vybrat. Není totiž mapa jako mapa a na bikepacking nebo turistiku budete potřebovat něco jiného.

Abych shrnul, co všechno si tady vysvětlíme:

  • Jaký je rozdíl mezi bitmapovou a vektorovou mapou?
  • Jsou mapy zdarma? Co to je OpenStreetMap?
  • Čím se jednotlivé mapy zdarma liší a jak si mezi nimi vybrat?
  • Jak stáhnout vybrané mapy a nainstalovat je do navigace?

Jaký je rozdíl mezi bitmapovou a vektorovou mapou?

Začnu s vysvětlením, které na první pohled s Garminem moc nesouvisí, ale potřebujeme si vysvětlit, jaký druh map se v zařízení používá.

Četli už jste návod, jak začít sbírat čtverečky v rámci Tile huntingu? Tile hunting vychází z bitmapových map, se kterými se můžete setkat právě na severu Mapy.cz. Pokud si mapu oddálíte a postupně přibližujete, zjistíte, že existuje 18 stupňů přiblížení. Pro každý stupeň je celý svět rozdělen na postupně větší a větší počet čtverečků - obrázků. Při největším oddálení jich je 16 a při největším přiblížení 274 miliard. Slušné číslo.

Bitmapy mají svoje výhody. Jsou pěkné a dá se v nich velmi krásně vyznat. Nevýhoda je, že zabírají spoustu místa a jejich vykreslování je náročné. Cyklistické computery ani hodinky nemají takový výkon, aby to zvládaly.

Vektorové mapy jsou - jak název napovídá - popsány vektory. Je v nich uloženo, že např. nějaká cesta vede z body A, do B, pak do C, do D, … Uložen je jen jeden set souřadnic a není nutné mít uložené informace zvlášť pro každý level přiblížení. Takové zpracování mapy sice není tak hezké, ale šetří v zařízení místo i výkon - a tím reálně i baterii.

Jsou mapy zdarma? Co to je OpenStreetMap?

Garmin mapy zdarma nejsou žádný nelegální underground. Není to loupež za bílého dne. Garmin nabízí, pokud se budeme bavit o České republice, ke koupi cyklo/turistickou TOPO Czech vX PRO s cenou přes 1500 korun. Někdy je dostanete ke svému zařízení zdarma. Aktualizuje je jen jednou za několik let. Obsahují turistické cesty, cyklotrasy i body zájmu - restaurace, vrcholy, zastávky, …

Pokud vlastníte zařízení Garmin Edge 540/840/1040/1050/Explore 2, máte dokonce cyklistické mapy pro celý svět zdarma. U těch Garmin zmiňuje, že vychází z OpenStreetMap jako ostatní podklady, které si zde ukážeme. Nainstalovat se dají přes Garmin Express a nejsou úplně špatné, ale na vyloženě MTB zábavu to nebude.

Téměř veškerá mapová data na internetu alespoň částečně vychází z OpenStreetMap. Je to Wikipedie pro mapy. Každý do ní může přispívat a pomáhat zlepšovat zmapovanost svého okolí. Pokud v ní najdete chybu, nemá cenu nadávat. Dejte ruku k dílu a pomozte ji vylepšit.

OpenStreetMapy v sobě obsahují obrovské množství informací, jejich kvalita je ale hodně proměnlivá a závisí jak svědomití jsou konkrétní přispěvatelé a jak dodržují doporučené postupy. Doporučené postupy se mohou v jednotlivých zemích lišit a stejně tak se mění v průběhu času. Občas je to guláš.

Všechny informace jsou popsány:

  • Body - např. zastávka, strom, cedule, sloup veřejného osvětlení, restaurace, …
  • Čárami- např. pěšina, dálnice, železnice, řeka, …
  • Plochami - např. louka, pole, budova, restaurace, …
  • Relacemi - tady je to složitější, relace je obvykle něco abstraktního, co neexistuje fyzicky - turistická trasa, cyklotrasa, linka hromadné dopravy, které jsou přiřazené např. pěšinám a silnicím

Existuje jedna obrovská databáze, kde jsou všechna data OpenStreetMap uložená. Ty například používají i Mapy.cz všude mimo ČR.

Díky svojí licenci jsou OpenStreetMapy volně šiřitelné, a proto je můžete bezplatně používat ve svém zařízení. Problém je, že celou databázi do svého zařízení nedáte a vlastně ani nechcete. Zajímá vás snad, že vedle cesty je sloup veřejného osvětlení nebo hydrant? Někdo musí vzít data z databáze, vyfiltrovat je a udělat z nich build, který je kompatibilní s Garminem. Právě proto je těch map zdarma tolik, vypadají jinak, obsahují jiné informace, ale vycházejí z jedněch OpenStreetMap.

Jelikož mapy fungují jako Wikipedia mění se prakticky neustále. Vznikají různé opravy a aktualizace většího i menší rozsahu. Proto je dobré sledovat, jak starý build stahujete a jak často dochází k jeho přegenerování.

Čím se jednotlivé mapy zdarma liší a jak si mezi nimi vybrat?

Postupně se dostáváme k tomu, jak se všechny buildy map liší. Jedním z podstatných parametrů je, jestli je mapa routovatelná. Routovatelnost u mapy potřebujete:

  • Pokud chcete používat upozornění na odbočky
  • Pokud chcete najít na mapě bod a nechat si Garminem naplánovat trasu - nechat se k němu navigovat

Pokud tyhle dvě věci nepoužíváte, routovatelnost nepotřebujete. K ničemu vám nebude.

Routovatelnost znamená, že v mapě jsou uloženy informace o jednosměrkách, povolení vjezdu nebo vstupu. Tj. mapa má routovatelnost pro různé typy aktivit. Může vám zvolit jinou cestu pro turistiku, gravel kolo nebo MTB. Je na každé mapě, jak dobře má routovatelnost zpracovanou pro jednotlivé druhy aktivit.

Dalším podstatným rozdílem map je, jaké informace jsou reálně vykreslované. A to nejen jestli jsou vykreslené, ale i jakým způsobem. Některá nastavení mapových podkladů, je možné přetížit nastavením navigace.

V OpenStreetMapách je spousta informací, které vás pravděpodobně nezajímají - ale záleží na typu aktivity. Například pokud jdete pěšky, asi na mapě nepotřebujete vědět, jestli je za rohem cykloservis. Čím víc je na mapě informací, tím víc žerou místo, výkon i baterii. Když tam ale zase nebude nic, tak to bude mapa k prdu, že? Každý build mapy definuje, co je viditelné na jednotlivých přiblíženích.

Proto vznikají mapy, kterou jsou specificky zaměřené na turisty, cyklisty nebo běžky. Nemluvně o tom, že jiná hustota informací by měla být na hodinkách, kde máte malý displej, a jiná na cyklocomputeru, kde je více místa.

Každá mapa si řeší, jakým způsobem jednotlivé prvky zobrazit - ideálně, pokud je dostanete s legendou. Vžijme se do tvůrce mapy - dám příklad - jako výrobce mapového buildu chci, aby asfaltky byly bílé. Bohužel zjistím, že spousta silnic třetích tříd nemá v OpenStreetMapách nastavený povrch. Co s tím? Můžu nastavit, že všechny silnice třetích tříd, které nemají nastavený povrch, se zobrazí jako asfalt. To možná bude fungovat u nás, ale třeba na východě Polska je spousta takových cest štěrkových a tam byl to nefungovalo. Jednoduše řečeno - OpenStreetMapy nejsou úplné a každý mapový build může jejich data interpretovat jinak. Proto mapy nejsou a nikdy nebudou dokonalé.

Pokud bych to shrnul:

  • Rozmyslete se, jestli potřebujete mapu, která je routovatelná.
  • Vybíráte podle typu aktivit.
  • Vybíráte podle způsobu zobrazení - které třeba funguje dobře pro váš region.

Jak nainstalovat mapy do navigací Garmin Edge?

Než se vrhnu na doporučení mapových portálů, kde můžete mapy stáhnout, uvedu jeden z možných způsobů, jak mapu nainstalovat do zařízení. Návod mám vyzkoušený pro Garmin Edge zařízení od verze X30 a výše.

  1. Stáhnete podle návodu z další kapitoly ISO soubor
  2. Připojíte zařízení kabelem do počítače
  3. Nakopírujete ISO soubor do zařízení do šložky Garmin, ujistěte se, že nepřepisujete už nějakou existující mapu - pokud neděláte aktualizaci. ISO soubor si případně přejmenujte.
  4. Odpojte navigaci, zapněte ji. Až naběhne jděte do Profily aktivit, vyberte pro kterou chcete mapu nastavit, Navigace, Mapa, Konfigurovat mapy a zaklikněte novou mapu. Obecně platí, že byste pro každou zemi měli mít zakliknutou pouze jednu mapu.

Jak stáhnout vybrané mapy zdarma?

A teď to hlavní, pěkně na konec. Pokud chcete obsáhlý seznam dostupných map zdarma, doporučuji stránku OSM Map On Garmin. Je jich velké množství - některé jsou omezené na jednotlivé země nebo kontinenty, jiné jsou generovány pro celý svět. Rozhodně není mojí ambicí všechny popsat, proto dám příklady:

  • Map vytvářených českými a slovenskými tvůrci, zaměřenými primárně na Česko a Slovensko a na zobrazení turistických a cyklistických tras
  • Globálních map pro cestování po Evropě nebo po světě

Garmin mapy zdarma pro Česko a Slovensko

Pojďme se podívat na některé česko-slovenské mapy. Některé nabízí možnost si aktuální mapy vlastnoručně vygenerovat pro libovolnou oblast, ale to je spíš pro programátory, proto do toho nebudu zabřehávat.

Mapy V0174

Mapy obsahují barevné, turistické značení, ale ne cyklotrasy. Jsou routovatelné, takže můžete hledat a navigovat se k bodům. Jsou automaticky generované na základě nových dat v OpenStreetMapách zhruba jednou za 14 dní, takže jsou velmi aktuální. Obsahují vrstevnice.

Nevýhoda je, že pokud máte v zařízení mapy ČR a SK najednou, tak se mezi sebou perou a nefungují správně. Z ČR pak půlku nevidím - u ostatních zemí jsem problém nezaznamenal.

Mapy najdete ke stažení na garmin.v0174.net/d.php?j=cs&k=1 k dispozici jsou evropské země a i některé asijské. Vyberte zemi, klikněte na „Turistická“ a pak nahoře na stáhnout soubor. Zvažte i příspěvek autorovi.

VasaM OSM Maps

Mapy obsahují turistické značení i cyklotrasy. Jsou routovatelné, takže můžete hledat a navigovat se k bodům. Obsahují vrstevnice. Nevýhoda je, že jsou generovány manuálně. V době psaní návodu je nejnovější aktualizace map pro Česko z roku 2022.

Pro použití v Garmin Edge zařízení potřebujete mapy s kódováním ASCII (ta bude bez hacku a carek) nebo 1252. Ostatní by zobrazovaly místo textů paznaky. V tomto enkódování je tam dostupná mapa Česka a Polska. Do Fenix hodinek je větší výběr - tam bude fungovat enkódován 1250.

Mapy najdete ke stažení na garmin.vasam.cz/ke-stazeni/. Hledejte mapu s ascii nebo 1252 kódováním a stahujte kliknutím na GPS.

Freemap.sk

Mapy obsahují turistické značení. Cyklotrasy jsou vyznačené pouze jménem, v mapě není značení vidět. Obsahují vrstevnice. Obsahují velké množství detailů, což při cyklistice může být na obtíž. Jsou routovatelné, takže můžete hledat a navigovat se k bodům. K dispozici je mapa Česka, Slovenska a Itálie.

Ke stažení dostupné na www.freemap.sk/#layers=X&document=exports. Zascrollujte na sekci „Garmin mapa“ a stáhněte si „iba gmapsupp.img súbor“ v enkódování Latin1.

Garmin mapy zdarma pro celý svět

Asi nejjednodušší je použít službu garmin.bbbike.org. Zde si nestahujete soubory pro jednotlivé země, ale vytvoříte si vlastní polygon, který potřebujete. Má to výhodu v tom, že si případně můžete stáhnout pouze region, který vás zajímá.

Ovládání je trochu krkolomné.

  • Nejdříve se na mapě přesuňte k oblasti, co chcete stáhnout a vlevo klikněte na tlačítko „here“.
  • Vlevo si vybere „resize or drag polygon“ a klikněte na svůj polygon - zmodrá. Kolečkem uprostřed ho můžete přes drag&drop přesunout a kolečkem vlevo dole měnit velikost.
  • Přepněte na „add points to polygon“ a můžete přidávat další body a měnit tvar polygonu

Když budete spokojeni, vyberte formát. Pro zařízení Garmin Edge volte Garmin - latin1. Pokud budete jezdit hlavně po silnicích, tak nejlepší je asi Garmin Cycle (latin1), pro horský terén spíš Garmin OSM (latin1). Nicméně mapy od českých tvůrců jsou myslím pro nás stravitelnějších a primárně bych využil jich.

Mapy neobsahují vrstevnice. Jsou routovatelné.

OpenMtbMap a VeloMap

Další možnosti pro světové mapy s lepší kvalitou jsou OpenMtbMap - vhodné na MTB a turistiku a VeloMap, vhodné pro silniční kola. Barevnost co se týče značení neodpovídá tomu, co jsme tady zvyklí. Tvůrci si zakládají na dobře nastavené routovatelnosti pro různé druhy aktivit. Jen některé mají vrstevnice, ale dají se stáhnout zvlášť. Jako u jedné z mála map jsem našel legendu.

Mají obtížnější instalaci - popíšu pro OpenMtbMap, ale Velo bude na podobném principu.

Jděte na openmtbmap.org/download/odbl/, vyberte OpenMTBMap a „Standard“. Vyberte zemi ke stažení a klikněte na ni.

Stáhněte mapu a zvažte podporu autora mapy.

Spusťte soubor a nainstalujte mapu do počítače.

Zvolte si vykreslení vrstevnic
Layout nechte pro Edge zařízení defaultní

Nainstalujte aplikaci MapInstall, připojte Garmin do počítače a spusťte aplikaci MapInstall. Měli byste vidět následující obrazovku.

Nabídne se vám možnost přidat novou mapu
Nebo můžete přidávat/odebírat

Po nakopírování mapy stačí už jen spustit navigaci a aktivovat ji.

Vzhled map

Takhle vypadají mapy na zařízení Garmin Edge 840.

OpenMtbMap
Cyklistická mapa Evropy od Garminu
TOPO Czech v5 PRO
Freemap.sk
V0174
VasaM
BBbike
BBbike OSM
BBbike Cycle

Která mapa je nejlepší?

Těžká otázka - opravdu záleží na typu aktivity, vašem zařízení a jak s ním pracujete. Co se týče routovatelnosti, tak věřím tomu, že OpenMtbMap a VeloMap jsou na velmi dobré úrovni. Sám routovatelnost nevyužívám.

Nejvíce používám V0174 mapy, které mi na kolo přijdou takový vhodný kompromis v množství zobrazovaných dat. Úplně spokojený nejsem a proto pracuji na úplně vlastním buildu.

Rozhodně se tady k mapám ještě vrátíme, protože tohle není všechno, co s nimi můžete dělat.


Napsal Michal Ozogán

S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.

YouTubeInstagramStravaFacebookWeb

Je pro vás obsah přínosný? Podpořte tvorbu dalších článků, nástrojů a videí na Ko-Fi.

Podpořit od 2€


💬 1 komentář

Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇

Avatar
Vrsko

Vrsko

Ahoj, super článok 👍. Konečne to niekto polopatisticky vysvetlil. Ja máp Garmin Edge 520, má malo pamäte aa čakám než vyjde 850, skúšal som BBBike mapu ale v mestách sa mi zdala dosť neprehľadná a 520 oneskorene vykreslovaľa v nej odbočenia.

16. 4. 2025 11:14 |

Mohlo by vás zajímat ...