Deníky z přípravy (MO) #4

Dneska bych trochu navázal na minulý příspěvek od Jardy. Řeším teď totiž, jaké si s sebou na švihy a závody vozit oblečení. Ona je to totiž věda. Když se obléknu moc, bude mi teplo, zpotím se a sjezdy si pěkně užiju. A pokud to pojmu naopak … no, zima mi bude pořád.

A právě aktuální měsíce, kdy není problém narazit na teplotu okolo 5 °C a ještě níže, jsou nejlepší příležitostí, kdy vyzkoušet přežití v krizových případech.

Loni byl můj nejteplejší setup – merino triko s dlouhým rukávem a nízkou gramáží, cyklistický dres a nepromokavá bunda. A těch 5 °C nad nulou jsem přežil. Jenže zvláště do kopců jsem se hodně potil a vlhkost je společně s větrem největší nepřítel tepla. A mantra merino hřeje i za mokra není úplně spolehlivá.

Proto teď experimentuji s novinkou v podobě kvalitní základní vrstvy s odvodem potu a větru odolné vestě, která je lehká, skladná, ale účinná. Asi 4 hodiny jsem strávil v teplotách na pomezí 2 °C a 3 °C. Vzal jsem si všechno, co budu mít na Italy Divide. Bundu jsem si ani neoblékl a před větrem mě chránila vesta. Bylo mi chladno, ale nebylo to tak hrozné. Jen mi neskutečně mrzly prsty na nohách.

Nedá se to samozřejmě sfouknout tak, že 2 °C jsou OK. Vnímání teploty ovlivňuje hodně věcí:

  • Únava
  • Zda šlapeme nahoru nebo dolů
  • Vítr
  • Vlhkost vzduchu
  • Déšť

Vždycky se může něco zvrtnout a mohou přijít naprosto neočekávané teploty. Myslím, že není třeba se vyloženě zabalit na nejhorší, ale je dobré si to nejhorší zkusit. Jak jsem psal v článku o přípravě, je dobré se připravit poznáním. Když jsem zimu poznal, můžu jí vzdorovat.

A vždycky si v hlavě uchovávám záchranou brzdu – kdyby už to fakt nešlo, vždycky mohu zalézt do spacáku a zimu prospat.

2 komentáře

    1. Jako baselayer mám 3D Thermo od Compressportu. Je lehoučký, nedrží vlhkost a rychle schne. Měl jsem jiné základní vrstvy a z těch byla často houba. Nevýhoda je samozřejmě cena a výdrž materiálu.

      Vestu jsem si pořídil Hot Pack Ultralight Vest. Dá se sbalit to vlastní kapsy a je lehoučká. Jelikož je to ale moje první vesta tak se mi těžko porovnává s ostatními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *