Deníky z přípravy (MO) #4
Dneska bych trochu navázal na minulý příspěvek od Jardy. Řeším teď totiž, jaké si s sebou na švihy a závody vozit oblečení. Ona je to totiž věda. Když se obléknu moc, bude mi teplo, zpotím se a sjezdy si pěkně užiju. A pokud to pojmu naopak … no, zima mi bude pořád.
A právě aktuální měsíce, kdy není problém narazit na teplotu okolo 5 °C a ještě níže, jsou nejlepší příležitostí, kdy vyzkoušet přežití v krizových případech.
Loni byl můj nejteplejší setup – merino triko s dlouhým rukávem a nízkou gramáží, cyklistický dres a nepromokavá bunda. A těch 5 °C nad nulou jsem přežil. Jenže zvláště do kopců jsem se hodně potil a vlhkost je společně s větrem největší nepřítel tepla. A mantra merino hřeje i za mokra není úplně spolehlivá.
Proto teď experimentuji s novinkou v podobě kvalitní základní vrstvy s odvodem potu a větru odolné vestě, která je lehká, skladná, ale účinná. Asi 4 hodiny jsem strávil v teplotách na pomezí 2 °C a 3 °C. Vzal jsem si všechno, co budu mít na Italy Divide. Bundu jsem si ani neoblékl a před větrem mě chránila vesta. Bylo mi chladno, ale nebylo to tak hrozné. Jen mi neskutečně mrzly prsty na nohách.
Nedá se to samozřejmě sfouknout tak, že 2 °C jsou OK. Vnímání teploty ovlivňuje hodně věcí:
- Únava
- Zda šlapeme nahoru nebo dolů
- Vítr
- Vlhkost vzduchu
- Déšť
Vždycky se může něco zvrtnout a mohou přijít naprosto neočekávané teploty. Myslím, že není třeba se vyloženě zabalit na nejhorší, ale je dobré si to nejhorší zkusit. Jak jsem psal v článku o přípravě, je dobré se připravit poznáním. Když jsem zimu poznal, můžu jí vzdorovat.
A vždycky si v hlavě uchovávám záchranou brzdu – kdyby už to fakt nešlo, vždycky mohu zalézt do spacáku a zimu prospat.
Napsal Michal Ozogán
S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.
💬 2 komentáře
Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇
Mohlo by vás zajímat ...
Report z Bohemia Divide 2022
Po minulém a z mé strany nevydařeném ročníku jsem se znovu postavil na start BD. Tentokrát jsem nepodcenil přípravu těsně před závodem, raději si vše zabalil víc na jistotu a týden před akcí se snažil co nejvíc spát. V podzimních podmínkách moc zkušeností s noční jízdou nebo spaním nemám, tak mě trochu děsil pohled na předpověď počasí.... Číst dále
Jak jsem vyměnil na kole každý šroubek a připravil ho na Míle
Na kole záleží! To jediný výrok, o kterém bych se do krve hádal. Všechno ostatní bude jen výcuc z osobních preferencí, vydřených zkušeností, návštěv cykloservisu a rad náhodných lidí na internetu. Nebude to o tom, jak postavit ten nejlepší speciál na Míle. Bude to o tom, jak jsem z levného hliníku přešel na karbonový závoďák a změnil... Číst dále
Dotaz
A můžu vědět, co je to za tu kvalitní základní vrstvu a vestu? Díky.
11. 3. 2020 21:22 |Michal Ozogán
Jako baselayer mám 3D Thermo od Compressportu. Je lehoučký, nedrží vlhkost a rychle schne. Měl jsem jiné základní vrstvy a z těch byla často houba. Nevýhoda je samozřejmě cena a výdrž materiálu.
Vestu jsem si pořídil Hot Pack Ultralight Vest. Dá se sbalit to vlastní kapsy a je lehoučká. Jelikož je to ale moje první vesta tak se mi těžko porovnává s ostatními.
12. 3. 2020 18:56