Bikepacking starter pack

Bikepacking je v poslední době velmi populární. Dokonce natolik, že už není výsadou hrstky cestovatelů nebo ultrazávodníků, ale láká i běžného cyklistu, který chce objevit nový rozměr putování.

Jenže to s sebou nese i nějakou "nutnou" výbavu, kterou by si měl pořídit. Podobně jako v jiných odvětvích je těžké se na začátku zorientovat v nabídce trhu a ujasnit, co je opravdu potřeba a co jen tlačí prodejci.

Od toho jsme tu my, abychom vám doporučili 5 věcí a 2 tipy, které budou mít na vaši jízdu největší vliv a na čem není vhodné moc šetřit.

Spacák

Spacák patří mezi nejobjemnější a nejtěžší věci, které s sebou můžete vézt. Pokud chcete snížit jeho objem a hmotnost, buď oželíte tepelný komfort, anebo si připlatíte za péřový. Cena spacáků z dutého vlákna je oproti péřovému přibližně poloviční, zatímco objem a hmotnost asi třetinové. Tady se šetřit peněženku nevyplatí. Volný objem můžete využít třeba na jídlo, další vrstvu oblečení, nebo mít dobrý pocit z menší brašny/batohu.

Každý, kdo ve spacáku kvůli zimě probděl celou noc si za těch pár hodin jistě uvědomil, že hodnota teplého spacáku v daný okamžik několikanásobně přesahuje jeho kupní cenu.

Tematice spaní jsme se více věnovali ve článku o spaní.

Nepromokavá vrstva

Jakkoliv se říká, že každá vrstva časem promokne, nebo že buď budete mokří zvenku anebo zevnitř, nepromokavá vrstva je další položkou, kterou využíváme častěji, než bychom chtěli.

Tady už neplatí to samé jako u spacáků - tedy, že si můžete lepší vlastnosti koupit. Naopak hledáte kompromis mezi sbalitelností, nepromokavostí a prodyšností.

V začátcích není na škodu mít v zásobě několik jednorázových ponč, případně klasickou pláštěnku, pro případ, že se před deštěm nestihnete zavčas schovat. Zejména na závodech ale bude první volbou membránová bunda. Ta může sloužit i jako běžná vrtsva na jízdu v chladnějším počasí, aniž byste byli zbytečně zapaření.

Pro mě je nepromokavá bunda základ, bez níž bych si svou výbavu nedokázal představit.

Světlo

Mít alespoň nějakou základní čelovku, se kterou se dá zvládnout neplánovaný dojezd za tmy nebo příprava spaní, považujeme za nutnost. Výkonnější světla, s nimiž můžete jet celou noc, vám přidají třeba jen 100 g, takže ani gramhoniči nemusí mít obavy.

Více jsme se svícení věnovali ve článku o světle.

Dobré světlo, stejně jako dobrý spacák nebo nepromokavou vrtsvu, můžete komfortně využít i mimo bikepacking, což se o dalších položkách říct nedá.

Brašna

Jakkoliv si vystačíte jen s batohem, není od věci zádům alespoň trochu odlehčit přemístěním nejtěžších věcí do podsedlové, řidítkové nebo rámové brašny. Zároveň je velmi praktické mít důležité drobnosti po ruce ve stem bagu nebo v top tube bagu. Přeci jenom je neustále sundávání a nandávání celého batohu velmi otravné, když potřebujete pouze něco.

Brašnám jsme se věnovali v článku o brašnách a uspořádání věcí v článku, jak neudělat z kola náklaďák.

Navigace

Spolehlivě navigovat dnes zvládne běžný telefon, chytré hodinky nebo cyklocomputer, ale hlavně na závodech je nedocenitelná outdoorová navigace. Mít jistotu výdrže baterie a neriskovat rozbití telefonu v případě pádu, nemluvě o jeho přehřívání a nečitelnosti displeje na slunci, vám dodá pocit jistoty, abyste se mohli soustředit jen na jízdu.

Pokud by se outdoorová navigace rozbila, stále máte v záloze telefon, ale pokud se rozbije telefon bez navigace, ani si nezavoláte pomoc.

Navigacím jsme se věnovali více v článku o navigaci.

Půjčit si

Pokud se vám nechce vše výše uvedené kupovat, určitě máte ve svém okolí nebo sociální bublině někoho, kdo může třeba spacák nebo brašnu nějaký čas postrádat. Ten vám zároveň pomůže i s výběrem konkrétních kusů a zodpoví kladené dotazy. S nimi se můžete obrátit i na nás.

Bohužel na výše uvedené věci neexistuje moc velký bazarový trh (mimo navigace a trochu brašny).

Vercajk

Jako obvykle jsme neuváděli žádné konkrétní výrobce ani modely. K tomu slouží záložka vercajk, kde tyto informace najdete přímo z první ruky od jezdců, které je používají.

Jaromír Šolc | 16. března 2021 | #Jak na bikepacking