Jak vybrat bikepacking brašnu?

Vítejte u nejobsáhlejšího průvodce bikepacking brašen. Primárním cílem nebude hodnotit jednotlivé modely a značky. Projdeme si všechny druhy brašen a k nim jejich obecné výhody a nevýhody. Ujasníme si, na co je dobré při výběru konkrétního typu myslet. Neexistuje totiž jedna ultimátní brašna, která je použitelná na všechno. Hodně záleží na tom, s jakým kolem a za jakých podmínek jezdíte.

Brašny na bikepacking se obecně vyznačují tím, že pro uchycení nepotřebují žádný speciální nosič. Upevňují se elastickými popruhy, suchými zipy nebo šrouby na rámu či vidlici (pokud je máte). Nicméně i to se časem mění a postupně se vrací i některé lehké a moderní nosičové konstrukce. Rozhodně platí, že do bikepacking brašen nenacpete tolik vybavení a je dobré se balit s rozmyslem.

Kapacitu brašen byste obecně neměli využívat na doraz a je vždycky dobré si nechat místo navíc. Doma si totiž všechno sbalíte úhledně, ale při delším bikepackingovém dobrodružství už tak úhlední nebudete. Zároveň se stává, že si něco po cestě dokoupíte, a kam s tím?

Vyplatí se mít spíše více menších brašen než jednu, ale obrovskou. Věci se vám budou lépe balit a budou při jízdě dostupnější. Rozhodně nechcete pokaždé, když budete chtít obléknout bundu, se hrabat v hlubokých vrstvách. Určitě se vyplatí mít několik menších brašen, kam si dáte věci denní potřeby.

Dejte si pozor, jestli je brašna opravdu vodotěsná, a ne pouze voděodolná.

Úkolem bikepacking brašen je poskytnout vám místo pro vaše vybavení a zároveň co nejméně ovlivnit ovladatelnost kola a prožitek z jízdy. V tomhle jsou ideální brašny, které jsou co nejblíže rámovému trojúhelníku, nebo ideálně přímo v něm.

Nyní už ale k jednotlivým typům brašen:

Podsedlová brašna

V angličtině „Seat bag“ nebo „Saddle bag“. Podsedlová brašna se upíná do prostoru mezi zadním kolem, sedlovkou a sedlem. Verze s velmi omezeným objemem mohou být uchyceny pouze za sedlové ližiny. Brašny běžné velikosti se upínají ještě jedním nebo více suchými zipy na sedlovku.

Čím větší brašnu povezete a čím více věcí do ní dáte, tím více vám bude zhoršovat ovladatelnost kola. Váha se totiž dostane daleko od těžiště. Bude se vám hůře přehazovat noha přes sedlo. Od určité velikosti budete omezeni prostorem mezi sedlem a pláštěm, případně ve výšce vysunuté sedlovky. Pokud vám bude brašna drhnout o plášť, rychle si ji zničíte.

U horských kol myslete i na to, že podsedlovka vás může limitovat při přesunování vlastního těžiště dozadu.

Brašna je vhodná především na lehčí, ale objemnější věci – spacák nebo oblečení. Zde na Bez Podpory je článek, který rozebírá podsedlové brašny více do hloubky.

Co je dobré kromě velikosti zvážit při výběru?

  • Jakým způsobem je řešený vzduchový ventil. Je mnohem pohodlnější, pokud můžete při balení upustit vzduch.
  • Je brašna vodotěsná?
  • Máte dostatek prostoru mezi sedlem a pláštěm? U celoodpružených kolem musíte měřit při plné kompresy.
  • Některé brašny se skládají ze dvou části, nepromokavý obal můžete pohodlně oddělit a nemusíte všechno balit u kola.
  • Některé brašny mohou být vybavené pavoukem, který vám o trochu zvětší kapacitu.

Brašna na řídítka

V angličtině známé jako „Handlebar bag“. Existují dva základní druhy brašen na řídítka:

  • S plnění ze stran
  • S plnění zepředu

Brašny, které se plní ze stran mají obvykle větší kapacitu a jsou vodotěsné. Částečně fungují jako podsedlová brašna. Nechcete tam mít těžší věci, protože to negativně ovlivní ovladatelnost kola. Pro zatáčení budete muset vyvinout větší sílu. Je také dobré dát si pozor na kontakt s bowdeny. Ty vám mohou při instalaci překážet a čím víc jich máte, tím to bude horší. Pozor na jejich případné zatlačení k rámu. Na dlouhých cestách může postupně docházet k jejich obroušení, což by hlavně u brzd mělo fatální následky.

Brašna na řídítka je více náchylná na rovnoměrné uspořádání. Pokud budete mít příliš váhy na jedné straně, může se vám kolo vychylovat. Prostor je určitě vhodnější na oblečení, které si během jízdy navlékáte. Věci z brašny jsou o něco lépe dostupné než z ty podsedlovky. Nemusíte slézat z kola.

Kvůli větší, čelní ploše vám brašna může zhoršit aerodynamiku a lehce vás zpomalit. Na silničním kole to bude určitě významnější. Při použití s berany vás ještě omezí šíře, kterou v kokpitu máte.

Existují i druhy určené přímo na instalaci na hrazdu.

Brašny plněné zpředu bývají méně objemné a častěji se vyskytují se zipem než s rolovacím systémem. Často ale postrádají vodotěsnost. Fungují dobře na menší věci, které využijete za jízdy, například jídlo.

Co je dobré kromě velikosti zvážit při výběru:

  • Jak vám bude brašna interagovat z bowdeny?
  • Je brašna vodotěsná?
  • Podobně jako u podsedlovky se hodí mít vyjímatelný nepromokavý vak.

Rámová brašna

Bikepacking rámová brašna

Svatý grál všech bikepacking brašen – rámovka, v angličtině „Frame bag“. Proč? Tím, že je uprostřed rámového trojúhelníku, je přesně v centru těžiště. Je to nejvhodnější místo na uložení těžkých věcí. Samozřejmě tam nenacpete svůj spací systém (pokud je to víc, než emergency bivy). Aby vám nebránila při šlapání, není možné ji moc pěchovat.

Jelikož má každý rám jinou geometrii, může být těžké najít takovou, která vám tam krásně padne. Řešení je nechat si ji ušít na míru. V takovém případě vyplníte opravdu celý prostor. Se zadním odpružením to ani nejde. Obecně na horských kolech je v rámovém trojúhelníku méně místa než u gravelů a silničních kol.

Další nevýhodou je, že nebudete moct mít v rámu bidony. Budete je muset přesunout jinam nebo přejít na jiný hydratační systém.

Jednou z nevýhod může mít obtížnější přenášení kola, protože kolo se pak za horní trubku nedá tak dobře chytit.

Co je dobré zvážit při výběru?

  • Volba konfekční nebo na míru šité brašny.
  • Chcete celorámovou? Pokud ne, mohl by se vám tam bidon vejít.
  • Má brašna více oddílů, abyste si mohli věci v ní lépe organizovat?
  • Je brašna vodotěsná?

Brašna na představec

V angličtině je najdete pod různými názvy, jako např. „Stem bag“, „Feed bag“ nebo „Food pouch“. Nevleze se do nich tolik věcí, ani nejsou chráněné před deštěm. Hlavní výhoda brašen na představec je, že jsou lehké a snadno dostupné. Není problém si z nich vytáhnout něco za jízdy. Nejčastěji se tam dávají různé tyčinky nebo sladkosti, které průběžně ukusujete. Skvěle se hodí i na odkládání věcí, které zrovna nechcete balit na správné místo ... nebo jako odpadkový koš na obaly.

Pokud používáte hrazdu, mohou vám područky blokovat snadný přístup do brašny. Pokud máte pod hrazdou spacery, které vám ji zvyšují, není to problém. Můžete si ještě jednu brašnu umístit mezi nástavce.

Je dobré si dát pozor, jestli brašně nebudou zavazet bowdeny po stranách. Váha upevněná částečně na řídítka, vám může lehce zhoršit jízdní vlastnosti. Brašna na představec vás ale zase krásně ochrání před protočením řídítek.

Pokud máte zamykání na vidlici, může s ním brašna interagovat nebo vám stěžovat přístup k němu. Při jízdě ze sedla vám mohou brašny zavazet.

Co je dobré zvážit při výběru?

  • Odtéká z brašny voda? Mít ji z voděodolného materiálu nemusí být výhra, pokud tam chcete vozit tyčinky. Lepší je, pokud voda proteče a nedrží se na dně.
  • Dá se brašna otevřít a zavřít jednou rukou?
  • Má v dolní části úchyt, aby se dala pevněji připevnit k vidlici? Čím bude brašna stabilnější, tím lépe.
  • Jsou pásky součástí brašny, nebo je flexibilní a můžete si je připevnit dle potřeby?

Brašna na horní rámovou trubku

V angličtině tzv. „Top Tube Bag“. Dlouhou dobu šlo o malé, zhruba jednolitrové brašny. Některá gravel a silniční kola mají systém uchycení na šrouby. Později se začaly vyrábět dlouhé varianty, které zaplní celý prostor téměř až k sedlové trubce.

Hodí se na menší věci, které chcete mi při jízdě při ruce. Většina brašen je vodotěsná, takže tam můžete vozit i elektroniku. Mívají dva druhy zapínání – magnetické nebo na zip.

Na základě vaší postavy, brašny a kola, se při šlapání můžete brašny dotýkat koleny, což je v dlouhodobém horizontu nepříjemné.

Brašna je připevněná kousek nad rámový trojúhelník, takže by nijak neměla ovlivňovat jízdní vlastnosti ani aerodynamiku.

Co je dobré zvážit při výběru?

  • Je brašna vodotěsná?
  • Preferujete zapínání na zip nebo na magnet?
  • Dají se v brašně věci organizovat? Má případně kapsy po stranách?
  • Má vývod na kabel? Hodí se, pokud budete chtít za jízdy nabíjet navigaci.

Brašna pod dolní rámovou trubku

Pokud je někde místo na brašnu, vrazme ji tam. V angličtině takzvaný „Downtube bag“. Ideální na těžké věci, které nepotřebujete moc vytahovat. Pod rámem brašna nijak nezavazí a neovlivňuje jízdní vlastnosti.

Hlavní nevýhoda brašny je, že je vystavena na pospas hromadám bahna, jestliže jezdíte v terénu a za každého počasí. Pokud je brašna vodotěsná, ochrání samozřejmě vnitřek, ale dostávat se do takové zasviněná brašny, není příjemný zážitek.

Brašny se často dělají dlouhé a úzké, takže je občas těžké, do ní něco vecpat. Pokud máte odpruženou vidlici, je dobré si ověřit, že ani při plné kompresy se nebude dotýkat předního pláště.

Co je dobré zvážit při výběru?

  • Lze ji pohodlně vozit i prázdnou?
  • Máte na ni dostatek místa?

Recenze bikepacking brašen

Zajímají vás recenze konkrétních modelů. Navštivte kategorii recenze ze na webu.


Napsal Michal Ozogán

S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.

InstagramStravaFacebookWeb

💬 Zatím bez komentáře

Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇

Avatar

Mohlo by vás zajímat ...

Jak naskládat výbavu do brašen a jak si z kola neudělat náklaďák

V předchozím týdnu jsme si pověděli něco o výbavě a o tom, jak ji ideálně nevozit. Co nevezeš, to se (ne)počítá! Dnes budeme řešit, kde ty všechny věci uskladnit. Rozhodně to nebude jen o tom, jak je narvat do brašen. Bez správného systému nebudete mít důležité kusy výbavy k dispozici a po pár dnech nebudete vědět, kde co máte. A až kvůli opalovacímu krému třikrát všechno vybalíte, tak se z toho zblázníte.... Číst dále

Jak vybrat podsedlovou brašnu

Podsedlové brašny jsou nedílnost součástí bikepackingové vybavení na delší cesty. Rozhodně nejsou nezbytným kusem. Jako každá věc i ony mají své výhody i nevýhody a svůj náklad můžete poskládat nespočetně jinými způsoby. Oproti klasičtějším „panini“ brašnám nedrží na kovové konstrukci a nejsou tak náchylné na zničení v těžkém terénu. Všichni hobby cyklisté jistě znají klasické... Číst dále