Tile Hunting – Sbírejte čtverečky přes StatsHunter a další služby

Chtěli byste někam vyrazit a chybí vám cíl? Tile Hunting je skvělá geolokační hra, která vám pomůže objevit nová místa a rozšíří vám obzory o vašem okolí. Abyste ji mohli hrát, potřebujete pouze pár (lépe dva páry…) končetin, která vám umožní vykonávat pohyb vlastní silou. Je jedno, jestli budete čtverečky sbírat na kole, pěšky nebo na koloběžce. Měli byste ale využívat pouze vlastní síly.

A co to ten tile hunting je? V překladu lovení čtverečků. Představce si mapu světa rozdělenou na čtverce. Vaším úkolem je dané čtverce navštívit a tím si je odemknout. Trik je v tom, že díky tomu nebudete navštěvovat jen profláknutá místa, ale budete objevovat i neznámé kraje, kam lidi moc nechodí. Odemknutí některých čtverečků může být složité, ne-li nemožné, pokud jsou uvnitř veřejnosti nepřístupných obor, dolů nebo vojenských újezdů.

Jak lze Zemi rozdělit na čtverečky

Služby typu Google Maps nebo u nás Mapy.cz používají na zobrazení mapových podkladů bitmapové obrázky, respektive čtverce. Jejich měřítko se liší podle toho, jaké máte přiblížení. Čím větší máte přiblížení, tím je jeden čtvereček geograficky menší.

Pokud víte něco o světě, vesmíru a vůbec, jistě tušíte, že Země není placatá, ale kulatá (respektive je to geoid). Proto je zobrazení na dvourozměrné mapě pouze projekce, která dělá oblasti blíže rovníku menší a oblasti blíže pólům větší. To znamená, že i když má každý čtvereček stejný počet pixelů, v realitě je jinak veliký.

Schválně si zkuste otevřít Mapy.cz a zobrazit si svoje město. Vlevo dole vidíte měřítko. Když se začnete posunovat na jih, tak aniž byste mapu přibližovali nebo oddalovali, měřítko se bude měnit.

Pro tuto hru se nejběžněji používají čtverečky, které získáte při přiblížení 14. V takové projekci jich můžete sesbírat 268 milionů, což je hodně na několik životů.

Je to nespravedlivé, ale v rovníkové Africe má jeden čtvereček zhruba 2,5 kilometru. V našich zeměpisných šířkách má kolem 1,5 kilometru. Brňané jsou na tom hůře než Pražáci. V Praze má jeden čtvereček 1570 metrů a v Brně 1598 metrů.

Historie lovení čtverečků

Celou výzvu odstartoval Ben Lowe, zakladatel VeloViewer v roce 2015. V první fázi šlo jen o to, navštívit tolik unikátních čtverečků, kolik dokážete. Někdo ale začal sbírat sousední čtverečky tak, aby vznikl co největší spojitý mega-čtverec. Brzo se na VeloViewer objevilo pořadí těch největší mega-čtverců a výzva byla v plném proudu.

Někteří hráči, hlavně v Beneluxu, brzy narazili na limity. Po moři se špatně jezdí na kole a odemykat velký čtverec pro ně bylo mnohem těžší, protože ho mohli rozšiřovat pouze jedním směrem. Vznikl proto koncept tzv. clusteru, kdy se snažíte spojit co nejvíce čtverečků, které odemknete i se všemi sousedními.

Postupně se objevují i nové výzvy, protože čím déle hrajete, tím je hra těžší. Jednou z možných výzev je vytvořit co největší čtverec na jednu jízdu.

Jak se zapojit?

Jak sesbírat čtvereček? Je to vcelku jednoduché. Musíte vykonat nějakou aktivitu vlastní silou, která se alespoň částí odehraje uvnitř daného čtverce. Je jedno, jestli ji ve čtverci začnete jen ho jen líznete pár metry. Důležité je pouze v rámci aktivity čtverec navštívit.

Jen málokoho by asi bavilo psát si to na papír, a proto existují různé služby, které vám budou navštívené čtverečky zaznamenávat. Aktuálně existují (minimálně) 4 servery, kde můžete čtverečky sbírat:

  • StatsHunter – V Česku asi nejoblíbenější. Importuje aktivity ze Stravy. Obsahuje další funkce. Má plugin do Chromu pro Mapy.cz a je zcela zdarma.
  • Squadrats – Importuje aktivity ze Stravy nebo Garmin Connectu. Zobrazuje celosvětové pořadí. Kromě klasických čtverečků můžete sbírat i tzv. Squadratinhos, které jsou menší a lépe se sbírají třeba během. Služba je zdarma.
  • VeloViewer – Importuje aktivity ze Stravy. Spoustu funkcí má placených. Mají možnost sbírání šestistěnů, které je těžší, protože v růžku nemůžete sesbírat 4 dlaždice najednou.
  • Ride Every Tile – Importuje aktivity ze Stravy a Garmin Connetu, ale pouze manuálně. Podporuje 17 různých velikostí čtverečků i šestistenů.

Jelikož existuje více služeb na sbírání čtverečků, není žádná globální statistika, kdo jich má nejvíce. Některé služby umožňují se porovnat v alespoň v rámci ní. V tomto článku se zaměříme na sbírání přes StatsHunter a Squadrats, protože jsou nejdostupnější a nejjednodušší na použití.

Jak začít sbírat přes StatsHunters?

Abyste mohli sbírat čtverečky přes StatusHunters, potřebujete nejdříve účet na Stravě. Pokud už máte nějakou historii, je to pro vás bonus, protože už budete mít některé čtverečky odemknuté.

Je to velmi jednoduché, navštivte web https://www.statshunters.com/ a klikněte na tlačítko „Connect with Strava“. Okamžitě se začnou vaše aktivity stahovat do StatsHunter. Pokud máte bohatou historii, můžete to trvat delší dobu.

Jakmile se vše synchronizuje, uvidíte mapu s vyznačenými projetými trasami.

Přes ozubené kolečko se dostanete k nastavení, kde si můžete zapínat různé vrstvy. Doporučuji vypnout si „Badges“, o kterých se dnes bavit nebudeme a zaškrtnout pouze „Show explore tiles“.

Na mapě budete mít červeně znázorněné ty dlaždice, které už jste navštívili = máte je odemknuté. Vaším cílem může být mít takových dlaždic co nejvíce a tím budete objevovat nové trasy a oblasti.

Když se zaškrtnete „Max cluster“, zobrazí se vám některé čtverečky zeleně. Cluster je takový čtvereček, pokud jste krom jeho samotného navštívili i všechny jeho 4 sousední. Cílem je mít co nejvíce takových sousedních čtverečků propojených mezi sebou, které nám následně zezelenají.

Jako poslední si zapněte „Max Square“, který zobrazí modré čtverečky. To je při lovení čtverečků nejčastější výzva. Musíte propojit menší čtverečky tak, aby vznikl jeden mega-čtverec. Rekord je u nás v republice zhruba 100x100.

Kliknutím na jakýkoliv navštívený čtverec se dozvíte:

  • Jak velký máte Max Square.
  • Jak velký máte Max Cluster.
  • A kolik unikátních dlaždic jste navštívili.
  • A zároveň kolikrát jste navštívili vybraný čtvereček.

Globální pořadí všech uživatelů na StatsHunter nenajdete. Pokud jste na Stravě součástí nějakého klubu, můžete se podívat na jeho pořadí. Zde je například pořadí lidí z klubu bike-forum.

Pokud byste chtěli sesbírat všechny čtverečky na území jednoho státu, hledejte volby „Czech Republic“ a hned budete vědět, kolik vám zbývá.

Ve výchozím stavu importuje StatsHunter aktivity s větší hrubostí, s menší počtem bodů. Můžete se proto stát, že i když jste na nějakém čtverečku byly, nezapočítá vám ho. V takovém případě si na mapě zobrazte aktivity („Show activites“), klikněte na tu, kde je problém a vyberte. „Update aktivity precision“. Tím se projetá trasa zpřesní.

Po aktualizaci přesnosti se mi odemkl nový čtverec

StatsHunter má i nástroj na plánování zvětšování vašeho čtverce nazvaný „Square planner“. Usnadní vám to plánování, které čtverce ještě potřebujete navštívit.

Jak sbírat přes Squadrats?

Squadrats má o něco jednoduší interface, protože je omezený pouze na sbírání čtverečků a nemá další funkce. Úplně dole se zaregistrujete přes „Sign up for free“ a pak svůj účet můžete propojit přes Stravu nebo Garmin Connect. To je výhoda oproti StatsHunteru, pokud nechcete Stravu používat.

Squadrats používá trochu jiné názvosloví:

  • Čtverečky jsou Squadrats
  • Cluster je Yard
  • A Max Square je Übersquadrat

Jinak jde o to samé.

Pro počítání, který čtverec jste projeli, používá jiný algoritmus než StatsHunter, a proto se může stát, že budete zde mít odemknuté jiné čtverečky. Z mé zkušenosti je přesnější. Na StatsHunter mám některá falešná projetí.

Kromě klasických čtverečků můžete sbírat i Squadratinhos, které mají 8x menší šířku. Jsou fajn na sbírání při běhání nebo turistice. Musíte často chodit poli a volným terénem – pokud nebydlíte ve větším městě. Tady musím říct, že to může být místy fakt zajímavé. Tady vám cesty na mapě fakt už nestačí, to ale neznamená, že tam nejsou! V lesích se občas dají najít opravdu zajímavé věci...

Další výhodou Squadrats je, že zde najdete globální pořadí a můžete se dívat, jak vypadají čtverce ostatních hráčů. Třeba pro inspiraci. Je zajímavé, kdo má co projeté, protože v těch různých lokacích jsou určitě uložené velké příběhy.

Taktiky a koncepty pro sbírání maximálního čtverce

Na jaké problémy můžete pro sbírání čtverečků narazit a jakou zvolit taktiku? Pokud je váš maximální čtverec malý a na sbírání stačí vyjížďka do pár desítek kilometrů, není třeba nad tím moc přemýšlet. Postupem času se ale dostanete do stádia, že za každou novou dlaždicí budete jezdit desítky kilometrů.

Sbírání dlaždic nemá žádná oficiální pravidla a je v zásadě na každém, jak to pojme. Někdo razí myšlenku, že odemykat nové se má z domova a neměli byste používat dopravní prostředky na přibližování. Myslím, že je to nesmysl a není problém si někam dojet vlakem nebo autem. Jen se to nesmí hnát do extrémů, že by si někdo popojel autem kilometr, udělal pár kroků a šel na další čtverec.

Pak už záleží na vás, jak moc efektivní u sbírání chcete být. Jestli je primární motivací vidět nová místa nebo odemykat. Pokud chcete odemykat, dost často se vyplatí tzv. stromečková metoda, když si zajíždíte pár stovek metrů, jen abyste odemkly čtverec, a zase se vrátily.

Čtverečky se vyplatí odemykat v řadách minimálně po dvou. To znamená, že se zhruba držíte na jejich hranici a vhodnými odbočkami sesbíráte dvě řady za cenu jedné.

Asi nejvhodnější kolo na lov je gravel. Rychle s ním projedete hlavní tahy, ale pro sebrání některých čtverečků si můžete zajet do terénu.

Co vám může dělat problém jsou tzv. „Impossible tiles“, neboli nesesbíratelné čtverečky. Ty nejsou běžně veřejnosti přístupné. Jsou to vojenské újezdy, obory, areály dolů nebo velkých chemiček. Mohou růst vašeho čtverce z jedné strany zastavit a to vám může ztížit jeho další rozšiřování, nebo v nějaký moment úplně zastavit. I to se dá někdy obejít např. různými dny otevřených dveří.

Den otevřených dveří do dolu Torów pravděpodobně nebude

Plánování vyjížděk

Pro plánování vyjížděk jsou velmi užitečné pluginy do Chromu. Existuje rozšíření od Squadrats, které vám zjednoduší plánování přes Stravu, Brouter, Komoot, Garmin a pár dalších. Většina lidí ale u nás plánuje přes Mapy.cz, které toto rozšíření nepodporuje, takže ho pouze zmiňuji.

StatsHunter má vlastní rozšíření, které je kompatibibilní i s Mapy.cz.

Na plánování vyjížděk doporučuji rozšíření StatsHunter, které vám umožní zapnout neodemknuté dlaždice na Mapy.cz. Podle nich pak můžete plánovat svoje trasy. Abyste ho mohli používat, jděte do svého profilu na StatsHunter, kde si zkopírujete „Browser Extension API-Code“, spustíte se rozšíření a vložíte ho do něj.

Doporučuji si zapnout „Show Grid“, abyste viděli hranice všech neprojetých čtverečků. Nyní byste přesně měli vědět, které ještě nemáte a kam se musíte podívat.

Existuje ještě rozšíření pro Garmin navigace, které projeté čtverečky vyznačuje, ale abych pravdu řekl, nebyl jsem z něj příliš moudrý. Víc se mi vyplatilo zapnout v prohlížeči Squadrats a zjistit blízké čtverce tam. Ono se občas stává, že mám v trase vyznačenou podivnou smyčku a nevím jestli to je chyba ... nebo slouží k sebrání nějakého čtverce.

Odbočka pro sebrání čtverce
Zde je pohled toho samého z rozšíření

Další zdroje

Při zpracování historie lovení jsem hodně vyházel ze stránky na RideEveryTile.com. Komunita má na bike fóru jedno vlákno, které se Tile huntingu se mu věnuje. Informace se dají najít i na mtbiker.cz nebo AlfaBetaGuma (?) – rozsáhle zpracováno.


Napsal Michal Ozogán

S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.

InstagramStravaFacebookWeb

💬 Zatím bez komentáře

Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇

Avatar

Mohlo by vás zajímat ...

Garmin Edge 530 jako navigace pro bikepacking – kompletní průvodce

Ovládání navigace patří mezi základní schopnosti všech příznivců bikepackingu. Je jedno, jestli závodíte nebo se jen vydáte na dlouho cestu do přírody. Potřebujete vědět, kde jste a kam míříte. Pokud budete chtít při svých výzvách používat Garmin Edge 530, neuděláte špatný krok. Tento návod vám pomůže s rozhodnutím, jestli je to navigace vhodná právě pro vás... Číst dále

Jízdní strategie

Jízdní strategie je dost možná velmi podceňovaným pojmem, ale pokud jí věnujete dost úsilí v přípravě, ušetří vám při závodě mnoho sil a času, takže budete v cíli mnohem rychleji, anebo si cestu mnohem víc užijete. Nestavět, jet, jet svoje tempo Nejprve bychom si měli ujasnit, co nás posouvá blíže k cíli – je to... Číst dále