SMARRR chamois cream
Produkt byl dodán na recenzi zdarma. Více informací
Problémy s pozadím patří mezi bikepackingový foklor a otázka - čím mažeš - se používá až podezřele často. V zásadě existují 4 možnosti, jak ovlivnit komfort svého zadku na dlouhých vyjížďkách:
- Sedlo
- Kraťasy
- Posed
- Krém
A dneska se budeme věnovat poslední možnosti, respektive odpovědi na ni od polské značky SMARRR. Vytvářet recenzi na zadkový krém je trochu ošemetné, protože asi jen těžko budu ukazovat samotné užívání. Leda že bych se natáčel se šťastným nebo útrpným výrazem.
Ale teď vážně. Svoje recenze nejraději dělám na porovnání s dalším produktem a teď to nebude jiné. Několik let jsem totiž vozil Squirt Lube Barrier Balm a teď je dokážu dobře srovnat.
🧴 Konzistence
Squirt Lube je mnohem hustší, hutnější krém, který vydrží na zadku déle, ale má to i svoje nevýhody. Pokud je zima, ztuhne tak, že se dá jen velmi těžko roztírat. Je tak odolný proti vodě, že se nedá pořádně smýt a nejlepší způsob, jak ho dostat z prstů, je ubrousek
SMARRR je v tomhle šetrnější - dá se použít i v chladných podmínkách a na prstech se tolik nedrží. Nemusel jsem řešit, čím setřít zbytky. Pořád má ale dostatečně hustou konzistenci a nějakou dobu na zadnici vydrží.
Na 2020 Miles Adventure mi Squirt Lube postupně nasákl do kraťasů a měl jsem pocit, že jsem je už nikdy pořádně nevypral. Se SMARRRem jsem jel Atlas Mountain Race, ale podobný problém jsem nezaznamenal.
🔍 Složení
Poctivě jsem si opsal složení:
Aqua, Paraffinum Liquidum, Cetearyl Alcohol, Polyglyceryl-6 Stearate, Caprylic/Capric Triglyceride, Zinc Oxide, Glyceryl Stearate, Glycerin, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Butyrospermum Parkii Butter, Lanolin, Allantoin, Tocopheryl Acetate, Silver, Panthenol, Polyglyceryl-6 Behenate, Retinyl Palmitate, Arachis Hypogaea Oil, Tocopherol, Phenoxyethanol, Ethylhexyglycerin, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Disodium EDTA, Citric Acid
Samozřejmě z většiny věcí nejsem moudrý, tak jsem to jen nakrmil umělou inteligencí a ta mi v podstatě řekla, že dobrý. V zásadě má účinky:
- Hydratační
- Ochranné
- Antibakteriální
- Regenerační
Co je pro mě důležitá složka je Zinc Oxide. Jsem normálně zvyklý používat 2 krémy, jednomu říkám denní a druhému noční. Nebo také preventivní a regenerační - pro případy, kdy už je problém.
Denní krém mi slouží na to, abych předcházel odřeninám. Noční krém si nanáším, než jdu spát a má podpořit regeneraci pokožky. A na regeneraci právě nejvíce používám Zinc Oxide - zinkový krém. SMARRR má složení vhodné na obojí - jako prevence i jako regeneraci pokožky. Je univerzálnější, ale díky tomu předpokládám méně účinný na jednotlivé funkce. To je cena za universálnost.
🚴 Zkušenosti
Obecně krémy nepoužívám vždy a všude. Určitě bych ho použil na trenažeru nebo za horkých či mokrých podmínek. Vysezený zadek, dobré sedlo a kraťasy toho sami o sobě dokážou hodně.
Jak jsem psal, SMARRR krém jsem si vzal na zkoušku na Atlas Mountain Race, kde jsou myslím ideální podmínky na testování. Teplo a spousta prachu. Používal jsem ho přes den a na noc jsem měl zinkový krém. Jasně že mě třetí den už zadek bolel, ale neměl jsem žádné odřené místo a to bylo pro mě důležité. V jízdě mě nic neomezovalo. S čím jsem se potýkal byly spíš osezeniny, kterým se úplně vyhnout nedá. A když jsem si na ně krém dal, přineslo mi to dočasnou úlevu. Akorát jsem se musel na té pláni ohlížet, jestli se zrovna někdo nedívá 😉 Rozhodně se s ním ale příjemně pracovalo a v noci netuhnul.
Dá se použít i na prsty na nohách a chodidla. Pokud je závod „méně jezdivý“ - chodíte, prší, uchráníte se před nepříjemnými puchýři.
🕵️ Závěr
Jedno balení o 50ml vyjde v přepočtu na naše zhruba na 200 korun, což je o čtvrtinu levnější než zmiňovaný Squirt Lube. Pokud bych jel nějaký bikepacking jako výlet, SMARRRu bych dal určitě přednost. Lépe se s ním pracuje a je šetrnější k oblečení.
Na závod už je to otázka preferencí. Squirt Lube pravděpodobně vydrží na zadku déle a obstojí v těžkých podmínkách jako je hustý a vytrvalý déšť, ale to s sebou přináší mnohé neduhy a nutnost dalšího, regeneračního krému. A už je na každém, jak si ty misky vah nastaví.
Aktuálně není SMARRR dostupný přímo v ČR a jediná možnost je nechat si ho poslat na nějaký „parcelshop“ v Polsku. Prý ale pracují na distribučním kanále pro celou Evropu.
Výhody
- Neulpí na prstech
- Dá se roztírat i v zimě
- Universální
Nevýhody
- Universální
Hodnocení: 4,5/5
Napsal Michal Ozogán
S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.
Je pro vás obsah přínosný? Podpořte tvorbu dalších článků, nástrojů a videí na Ko-Fi.
💬 Zatím bez komentáře
Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇
Mohlo by vás zajímat ...
321 Vabank
Nevěděl jsem, jestli mi rychlá třístovka „po rovině“ a v lehkém terénu bude sedět. Přeci jen mám raději kopce a na rovinách většinou ztrácím, navíc jsem se bál tempa gravelů. Dále jsem netušil, jestli jít do prvního ročníku, což mě sice lákalo, ale zároveň jsem očekával, že mi to něco překazí.... Číst dále
Opravdu platí, že kdo spí, nevyhrává? Jaké to je šlapat 60 hodin?
Kdo spí, nevyhrává – známé heslo bikepacking závodů. Je to ovšem pravda? Opravdu se vyplatí omezovat spánek? A jaké to doopravdy je bojovat s nevyspalostí a únavou několik dní?... Číst dále