Sada nářadí Wolf Tooth EnCase System Bar
Cyklistické nářadí je dobré mít vždycky po ruce. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat dotáhnout nějaký inbus nebo bude použít knot do bezdušového pláště. Jenže kam takové nástroje dát, abyste se o ně nemuseli moc starat a byly vždy po ruce? Wolf Tooth přišel se speciálním kitem, který je možné vozit jak v MTB, tak i silničních řídítkách.
EnCase Systém je set dvou nářadí:
- Multiklíč obsahuje centr klíč pro velikost 3,23 mm, klíč na jádra ventilků, rovný šroubovák 3,5, křížový šroubovák Phillips 2, Imbusy 2,5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm a 8 mm , Torxy T10, T25, a T30.
- Druhý, pomocný nástroj slouží jako nýtovačka a sada na opravu defektů bezdušových plášťů.
Na oba nástroje existuje pouzdro, které je možné vsunout do řídítek. Ty musí mít minimální vnitřní průměr 17,5 mm.
S oběma nástroji jsem najezdil desítky tisíc kilometrů a podle toho už také vypadají (na některých bitech je i rez). Opotřebení ale nemá na funkci žádný vliv a pořád se na ně spoléhám. Všechno je vyráběné přímo ve Spojených státech a nejde o výrobek z levné, čínské továrny.
Jedno pouzdro váží 16g, multiklíč se všemi bity 50g a nýtovačka s opravou bezduší (bez knotů) 44g. Oba nástroje dohromady 94g a s umístěním v řídítkách 126g.
Kompatibilita
I když je teoreticky možné vozit nářadí i bez pouzder v řídítkách, nedává to s ohledem na cenu moc smysl. Wolf Tooth udává, že je kompatibilní s většinou MTB a silničních řídítek, pokud nejsou nějak speciálně zahnutá.
Při instalaci na karbonová řídítka od Bontrageru jsem se zapotil. Pouzdra obsahují materiál navíc, aby je bylo možné vložit i do řídítek s větším průměrem. Je ale možné ho ostříhat pro menší průměr.
Neměl jsem velký problém pouzdro vsunout, horší bylo ho vyndat. Nakonec jsem ostříhal veškerý materiál navíc, přesto jsem měl problém pouzdro vyndávat. Zasekávalo se. Vyřešil jsem to tím, že jsem na konec uvázal gumičku, aby pouzdro trochu vyčnívalo a měl jsem dostatek páky na jeho vytáhnutí.
Po koupi řídítek od SQ Labs jsem zjistil, že vnitřní průměr mají ještě menší a pouzdra už nemohu použít vůbec. Krásně se ale vejdou přímo do hrazdy a aktuálně je vozím tam.
Na kompatibilitu bych si rozhodně dal pozor. Do pouzder se kromě nářadí vejde ještě pár drobností jako rychlospojka nebo jádro ventilku.
Multiklíč
Řešení multiklíče má svoje výhody a nevýhody. Líbí se mi, že má vyměnitelné bity a teoreticky mohu vozit jen ty, které potřebuji, nebo nějaké vyměnit. V praxi nicméně stejně vždycky vozím jen to, co mi přišlo v původní objednávce. A na všechny opravy mi to stačilo.
Líbí se mi, že celý multiklíč funguje jako dostatečně dlouhá páka a funguje dvou polohách:
- V rovné poloze rychle inbusy zašroubujete.
- Vršek multiklíče můžete ohnout, získáte lepší páku a inbus dotáhnete
Celý nástroj funguje i jako 8 mm inbus, se kterým jsem už dotahoval i kliky.
Troufám si ale říct, že není úplně vhodný pro bikepacking, protože:
- Pokud opravujete problém někde v trávě nebo štěrku a jeden bit vám spadne, hodně špatně se hledá.
- Nasazování bitů vyžaduje jemnou notoriku, která vám ale může chybět, pokud máte zmrzlé prsty. Občas je složité je z multiklíče vytahat.
Přesto ho vozím a zatím jsem nelitoval.
Nýtovačka a sada na opravu defektů bezduší
Na použití nýtovačky potřebujete 4 mm inbus (který je samozřejmě součástí multiklíče). Pokud ji nevozím v pouzdře, ale jen v brašně, stává se mi, že se mi část nástroje vyšroubuje. Naštěstí se mi zatím neztratila. Jinak nemám co říct – funguje, jak má.
Sada na opravu defektu se skládá pouze:
- Z prostoru na skladování knotů.
- Vkládací nástroj, do kterého si můžete jeden knot předpřipravit.
Použití je celkem jednoduché – nástroj odšroubujete a vrazíte do pláště. Vím, že v jiných sadách je ještě pilník na začištění díry, ale nikdy jsem nic takového nepotřeboval. Funguje bezvadně.
Závěrečný verdikt
Cena sady je velká i v podrovnání s konkurencí, která už stihla systém napodobit. To se dá přičítat i výrobě v USA. Samotný výrobek je ale kvalitní a vydrží dlouhá léta, takže se investice může vyplatit.
S kompatibilitou to nemusí být tak slavné, jak tvrdí výrobce a je dobré si ji před nákupem prověřit. Nýtovačka i nástroj na opravu bezduší fungují výborně. I s multiklíčem se pracuje výborně, i když je občas problém dostat některé bity z pouzdra. Co mě ale těší je, že Wolf Tooth případně prodávají i náhradní díly.
Výhody
- Nazabírá žádné místo
- Multiklíč se dobře používá
Nevýhody
- Riziko ztráty bitů
- Problém s kompatibilitou
Hodnocení: 3,9/5
Napsal Michal Ozogán
S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.
💬 Zatím bez komentáře
Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇
Mohlo by vás zajímat ...
Garmin Edge 530 jako navigace pro bikepacking – kompletní průvodce
Ovládání navigace patří mezi základní schopnosti všech příznivců bikepackingu. Je jedno, jestli závodíte nebo se jen vydáte na dlouho cestu do přírody. Potřebujete vědět, kde jste a kam míříte. Pokud budete chtít při svých výzvách používat Garmin Edge 530, neuděláte špatný krok. Tento návod vám pomůže s rozhodnutím, jestli je to navigace vhodná právě pro vás... Číst dále
Hmotnost
Kam až se dá dostat s hmotností výbavy při bikepackingu? Berte tento text jako teoretickou studii dovedenou do extrému, který vás přiměje k zamyšlení. Existují dvě cesty, jak snížit hmotnost: Vést minimum věcí – finančně méně náročné, jednodušší při balení Vést co nejlehčí věci – komfortní V naší studii se připravíme na závod, který bude trvat okolo 5... Číst dále