Jak se obléknout a co mít v záloze
Dneska nás nečeká žádná módní přehlídka. Po pár dnech na kole rozhodně nebudete připraveni na prkna a záři reflektorů. Estetická hodnota teď nebude hrát žádnou roli a jediným účelem všech svršků bude poskytnout maximum komfortu za minimální hmotnost.
Jelikož nechci otevírat tak široké téma, jakým je oblečení do všech teplotních i povětrnostních podmínek, zůstanu primárně u teplých letních dnů, které leckdy překvapí studenými vlnami. Zimní či pouštní radovánky mají mnohá specifika. Nepovažuji za nutné se pohodlně vypořádat s extrémy. Je dobré ale s nimi počítat a bezpečně je překonat.
V zásadě se budete potýkat se dvěma druhy extrémů:
- Teplo
- Chlad
Teplo
Teplo je často o něco oblíbenější než chlad. Jenže je hladina, kdy se teplo mění na nesnesitelné vedro a fyzická výkonnost se propadá do bezedných hlubin. A není třeba jen odhazovat svršky, dokud vám není stydno. Existují další způsoby, jak si jízdu v teple zpříjemnit:
- Dobře větraná helma s čepičkou/šátkem, který chrání před přímými slunečnými paprsky a sosá pot, takže vám nestéká do očí.
- Rukavice, aby vám zpocené prsty neklouzaly po řídítkách.
- Prodyšné boty – žádné goretexy odolné proti vodě.
- Osobně raději volím světlejší barvy, na černou se lepí sluníčko.
Obecně se dá říct, že na teplo je relativně jednoduché se připravit. Chce to mít lehké, prodyšné vrstvy, ze které se nestane vodou napuštěný hadr.
Chlad
Mnohem obtížnější je připravit se do chladu. A je to boj, i když máte neomezenou nosnost i rozpočet. Neexistuje universální řešení. Proto je to hodně o vlastních testech, co si sami osaháte a o vaší zkušenosti s různými situacemi.
Rozhodně je dobré se v rámci přípravy podívat na historii počasí v oblasti, kde se budete pohybovat, a na nejbližší výhled. Jinak se oblečete, když má být týden bez mráčku, a jinak, když má týden pršet. Nakonec je možné obojí, ale rozhodně to je plán, na kterém se dá dobře stavět.
Vaším největším nepřítelem je voda. A je jedno jestli padá z nebe, lítá z potoka nebo se potíte jak medvěd v sauně. Voda je prostě něco, co nechcete. A co je druhá nejhorší věc? Vítr. Vítr a voda budou vaši úhlavní nepřátelé.
Na těle máte 3+1 míst, na které si musíte dávat pozor a na jejichž prochladnutí si musíte dávat velký pozor:
- Trup
- Ruce
- Chodidla
- Kolena
Trup
Trup je základ všeho. Pokud nebudete mít zahřátý střed těla, do okrajových částí vám nebude proudit teplo, zčernají vám a odpadnou. Je to trochu extrémní příklad… ale názorný. Ideální je, když povezete vrstvu, která vás dokáže zahřát, a vrstvu, která dokáže odolat větru (a dešti. Co odolá dešti, odolá i větru).
Ale pozor. Vodotěstnost či větruodolnost snižuje prodyšnost. To znamená, že při intenzivní aktivitě se zpotíte až na zadek, budete mokří a bude vám zima. A to je přesně to, co nechcete.
V praxi je to pak velmi těžká rovnováha a já si často ani neoblékal bundu, abych se před večerem nezpotil.
Zajímavou volbou může být péřová bunda, který velmi dobře izoluje. A v případech opravdové nouze izoluje i izolační fólie.
Ruce
Udržet si ruce v teple je extrémně důležité. Jakmile vám začnou chladnou prsty, nebudete moct řadit a brzdit, nikam nedojedete a zmrznete v přístřešku u tří kachen. Věřte mi, vím, o čem mluvím. Nevzal jsem si dlouhé rukavice a pak jsem byl rád, že jsem měl dvoje páry ponožek.
Vyzkoušejte si svůj limit. Potřebujete chladnou teplotu, déšť a vítr na pláních. Dobrou volbou můžou být neoprenové, které sice vodu nasáknou, ale ochrání vás před chladem. Počítejte s tím, že ani zimní rukavice vás moc nezahřejí, pokud budou mokré.
Chodidla
Problém chodidel je ten, že nejsou moc aktivní a nemají moc důvod se zahřívat. Jenže letní tretry krásně profouknou a nemá cenu nosit nějaké goretexové, protože nikdy neuschnou. Řešení jsou v zásadě dvě – návleky nebo nepromokavé ponožky.
Mně se nepromokavé ponožky opravdu osvědčily. Jsou poměrně lehké a skladné a perfektně ochrání i při ranní rose nebo procházce potokem. Návleky na tretry jsou obvykle větší a lehce si je prošlapete, protože nejsou určené na túry.
Je také dobré si dát pozor, jak máte utažené boty. Pokud vám chodila přiškrtí, nebude do nich proudit příjemně teplá krev. To nechcete. Když máte pocit, že se vám z prstů stala kopyta, je něco špatně.
Od věci není mít víc párů náhradních ponožek, protože mokrá chodila nejsou něčím, v čem byste rádi šlapali. Stačí si koupit někde po cestě.
Kolena
Hodně lidí má kolena náchylná na prochladnutí. Osobně jsem s tím nikdy problém neměl a s jednou vrstvou kolenních návleků jsem si vždycky vystačil. Pokud ovšem víte, že s nimi zápasíte, vzal bych si nějakou větruodolnou a teplejší a nepromokavou vrstvu.
Mokro
Že nakonec budete jednou mokří je jen otázka času. Není v ničích silách se vždy udržet v suchu, pokud se při první dešťové kapce neběžíte schovat pod střechu. Proto se obvykle nesnažím najít vrstvy, které mě na 100% ochranní před deštěm, ale ty, které mě dokážou udržet v teple.
Opět je velmi důležitá ochrana trupu. Určitě bych volil nepromokavou bundu nebo pončo. S ponči velkou zkušenost nemám, ale obecně by jejich výhoda měla spočívat v tom, že je nemáte na těsno na těle, a proto by měla lépe dýchat. Já dávám přednost bundě, která je lehčí a skladnější.
Koupě dobré bundy je věda. A to nejenom co se týče volby střihu a velikostí, ale i vlastností a vychytávek. Je dobré zvážit, jestli jít do kapuce. Ta vám dobře ochrání hlavu, ze které se jinak odpařuje cenné teplo. A dál. Je sbalitelná do vlastní kapsy? Dýchá rozumně? Dá se rozepínat jednou rukou? Nezruinuje mě?
Nepromokavé kalhoty jsem moc nepoužíval a zatím jsem si vždy vystačil s návleky na nohy, co disponují odpudivou vrstvou. Nepromokavé ponožky také odvedou dobrou práci, i když při silném dešti do nich shora nateče a už je neusušíte.
Pohodlí
Další důležitou funkcí oblečení je zvýšit pohodlí zvláštně na nejvíce namáhaných místech, kde se dotýkáte kola. To jest:
- Ruce
- Nohy
- Zadek
Nic z toho byste neměli pokoušet na poslední chvíli. Funkce svršků by měla být prověřená na mnoha testovacích jízdách. Každému totiž vyhovuje něco jiného.
Výběr rukavic je trochu věda. Dosud jsem používal jedny s masivními tlumícími prvky, ale po delší jízdě jsem měl pocit, že mě tak akorát tlačí do dlaní. Proto teď experimentuji s naprostým opakem – minimalistické rukavice bez tlumení. Spoléhám se na gripy a řídítka.
Nohy v tretrách jsou hodně namáhány hlavně při chůzi. Je na to dobré myslet a podle terénu a vlastních schopnosti počítat s tím, že se hodně nachodíte. Proto bych zvažoval použití tzv. cykloturistických treter, ve kterých se dá šmajdat velmi dobře. Pokud si věříte, zkuste klasické cyklistické.
A jako poslední tu máme zadek. Dobrá vložka je základ. Ať pěkně tlumí a nesaje vodu. To byste totiž jinak neměli zadnici, ale Petriho misku. Klidně zvažte i dva kusy kraťasů, které budete střídat. A když bude nejhůře, vezmete si je najednou.
Výčet mého oblečení z Mílí 2019 pro inspiraci
- Multifunkční šátek (buff)
- Dlouhé merino triko
- Cyklistický dres
- Nepromokavá bunda
- Návleky na ruce
- Krátké rukavice
- Dlouhé rukavice
- Cyklokraťasy s vložkou
- 2x Cyklospoďáry s vložkou (víc vložek víc adidas…)
- Návleky na kolena
- Návleky na lýtka
- 2x ponožky pětiprsté
- Cykloturistické boty
- Nepromokavé ponožky
Napsal Michal Ozogán
S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.
💬 2 komentáře
Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇
Mohlo by vás zajímat ...
Report z Bohemia Divide 2022
Po minulém a z mé strany nevydařeném ročníku jsem se znovu postavil na start BD. Tentokrát jsem nepodcenil přípravu těsně před závodem, raději si vše zabalil víc na jistotu a týden před akcí se snažil co nejvíc spát. V podzimních podmínkách moc zkušeností s noční jízdou nebo spaním nemám, tak mě trochu děsil pohled na předpověď počasí.... Číst dále
Garmin Edge 530 jako navigace pro bikepacking – kompletní průvodce
Ovládání navigace patří mezi základní schopnosti všech příznivců bikepackingu. Je jedno, jestli závodíte nebo se jen vydáte na dlouho cestu do přírody. Potřebujete vědět, kde jste a kam míříte. Pokud budete chtít při svých výzvách používat Garmin Edge 530, neuděláte špatný krok. Tento návod vám pomůže s rozhodnutím, jestli je to navigace vhodná právě pro vás... Číst dále
Petiprste ponozky
Ahoj. Chcem sa opytat na tie petiprste ponozky, maju nejaku vyhodu oproti klasickym? Dakujem.
16. 4. 2020 5:02 |Michal Ozogán
Ahoj, menší šance na puchýře mezi prsty. Fungovalo.
16. 4. 2020 11:11