O čem je bikepacking a tento web

Bikepacking je kombinací klasického ježdění na kole a vícedenních výletů. Jednou z jeho hlavních vlastností je život s minimem věcí a maximem intenzivního vnímání svého okolí.

Na rozdíl od pěších výletů můžeme projet stovky kilometrů denně a kolem tisíce týdně. Díky tomu se jezdcům otevírá zcela nový rozměr cestování vlastní silou, kdy každý den mohou projíždět úplně jinou krajinou a setkávat se s různými obyvateli. Minimum věcí a optimálně rozložená výbava umožňují vydávat se do všech druhů terénu.

Během bikepackingu je člověk sám vržen vstříc rozmaru počasí, náhodným setkáním a technickým problémům. Na nikoho se tedy nemůže spoléhat. Občas jede všechno parádně, jindy se to všechno kazí. Ať už výlet trvá víkend nebo týden, vždy je konec plný euforie i smutku z jeho dokončení, a jezdec si odváží nezapomenutelné zážitky, které by během běžného života nepoznal.

Proč to děláme

S brašnami na kole jsme strávili týdny a najeli každý tisíce kilometrů. Prošli jsme si mnoha fázemi optimalizace výbavy. Jezdili jsme s batohem i jen s brašnami, zkoumali nabídku spacáků, světel, navigací, sledovali závodníky na špici i ve středu pole, inspirovali se z jejich výkonů, dostávali jsme tréninkové rady od nejzkušenějších, závodili a vše zažili na vlastní kůži…

Víme, jak náročné je se na takový výlet co nejlépe připravit.

Proto jsme vytvořili tento web a na něm bychom rádi předali naše zkušenosti, abyste nemuseli trávit hodiny porovnáváním produktů, načítáním zkušeností, kladením otázek na fórech a facebook skupinách. Abyste se mohli věnovat tomu, co je pro vás důležité a abyste mohli víc jezdit na kole. A taky, abyste za výbavu, kterou využijete pár týdnů v roce neutratili zbytečně moc peněz.

Co ti to dá

Zjistíte, že k životu potřebujete opravdu málo věcí. Většinou s sebou povezete něco nadbytečně anebo pro jistotu, která nikdy nepřijde.

Okusíte samotu v horách, v noci, v zimě, v dešti. Kdy jindy budete mít příležitost být sami? Kdy jindy budete pozdě večer nebo brzy ráno na hřebeni hor? Občas potkáte nějakého turistu nebo pokladní v obchodě, ale většinu času to bude jen o vás, o kole a o vašich myšlenkách. Někdy taky projedete turistickým centrem, a to se taky zamyslíte nad jeho významem.

Přijdete na to, že slunce každý den vychází a každý den zapadá, že východ s sebou nese světlo a teplo, zatímco západ ochlazení a tmu. Tento přirozený cyklus našeho života jsme dokázali potlačit topením, žárovkou a žaluziemi, ale ono je příjemné nemít nad vším kontrolu a žít prostě.

Naučíte se milovat sedavý způsob života v kanceláři u počítače a přestanete ho proklínat.

Objevíte sami sebe a to, co je pro Vás opravdu důležité. Zní to jako fráze, ale je to tak. Sebepoznání je jedna z věcí, na které se shodne většina bikepackerů.

Jaromír Šolc | 1. ledna 2020 | #Jak na bikepacking