Jak využívat telefon a jak šetřit baterií
Vozit nabitý telefon na každou vyjížďku není závislost, ale důležitý bezpečnostní prvek. Pokud se vám nedej bože něco stane, přivoláte si pomoc a jednoduše odešlete informace o svojí poloze. Zároveň vám zpříjemní život, když si budete moci najít otevírací dobu obchodů, kde uhasit žízeň a vhodnost přístřešků kousek od cesty.
Jako u většiny věcí platí, že není nutné kupovat si nový outdoor-high-tech telefon. Ten, který máte a se kterým to umíte, poslouží úplně nejlépe. Jen je vhodné si ho před jízdou trochu připravit, abyste se nad ním příliš nevztekali a nevybila se vám baterie.
Pro začátek si dovolím roztřídit telefony do dvou základních kategorií.
- „Chytrý“
- „Hloupý“
A můžete od něj očekávat následující základní funkce:
- Komunikační – SMS a telefonování
- Budící
- Lokační
- Informační
- Navigační
„Hloupý telefon“
Od „hloupého“ získáte pouze první dvě funkce a to tedy komunikační a budící (což je velmi důležitá, ale nepříjemná věc). Ostatní hodíte přes palubu kvůli lepší výdrži baterie, která se počítá na týdny. Výhodou je rovněž tlačítkové ovládání, díky kterému se nebudete v dešti vztekat, a lepší odolnost.
Osobně bych „hloupý“ telefon doporučil spíše těm, kteří se chtějí odpoutat od nějaké moderní techniky, nic moc neplánovat a jet podle toho, co trasa přinese. Rozhodně to zvýší index dobrodružství.
A kromě jiné, když ho někde zničíte, nebude to tolik bolet.
„Chytrý telefon“
Chytrý telefon je velmi užitečný společník, který vám pomůže v těžkých chvílích. Pokud si zainvestujete do mobilních dat, lehce si dohledáte všechny informace, které potřebujete. Za všechno se ale platí. Jednou z výraznějších nevýhod je nízká výdrž baterie a menší odolnost.
Jak prodloužit výdrž baterie
Nepovažuji za nutné se tu dopodrobna rozepisovat nad všemi metodami, které se dají použít k šetření baterie. Některá řešení platí universálně, ale některá fungují jen na specifických systémech a u specifických výrobcích. Internet je plný užitečných rad šitích přímo vašemu modelu.
Co vám rozhodně pomůže:
- Používejte telefon jen v nejnutnějších případech.
- Vypněte si všechny funkce, které nepotřebujete – Bluetooth, WiFi, GPS a mobilní data. Zapínejte pouze v situacích, kdy jsou potřeba.
- Smažte všechny aplikace, které nebudete používat nebo vypněte jejich aktivitu na pozadí.
- Různí výrobci mají různá udělátka na řízení spotřeby energie. Dozvíte se která aplikace kolik žere. Například Sony má speciální mód, ve kterém funguje jen telefonování a budík, ale výdrž baterie se zvětší 3x. Prozkoumejte možnosti, které máte.
Ochrana telefonu
Pozor na vodu a špínu, které vám telefon znehodnotí. I vodotěsné zařízení bude nést těžce, pokud ho necháte celý den v mokru. Mějte ho chráněný tak, že i když budete brodit řeku, neutopíte ho. Nikde nevíte, kde skončíte.
Existují i speciální outdoor kryty, ale pokud s ním nebudete vyloženě třískat, nejsou třeba. Alespoň fólie na displej se hodí, ať se vám v brašně neobrousí o další věci. Zároveň si dejte pozor, pokud budeme v brašně nabíjet telefon a bude vám rachat sem a tam, snadno si zničíte port. Je dobré ho nějak stabilizovat.
Jak z chytrého telefonu vytěžit maximum
Je to trochu bezpečnostní riziko, ale při závodech si vypínám zámek. To znamená, že neodemykám přes obličej, pin, otisk prstu, ale jen tlačítkem. Je to nejrychlejší. Nosím ho prakticky pořád u sebe a v noci s ním spím, takže riziko zcizení je malé.
Zvyšte si hlasitost, aby šel přes brašny nebo v marastu slyšet.
Buďte připraveni ho použít jako záložní navigaci. Což minimálně znamená, že si tam musíte nahrát trasu.
Užitečné aplikace
Mapy.cz
V mapách se dá jednak skvěle plánovat před jízdou, tak i během ní. Rozhodně doporučuji stáhnout si mapy regionu, kde se budete pohybovat, na offline přístup. Nejenže ušetříte za data, ale zároveň vám bude mapa fungovat i v odlehlých místech. V ČR a Slovensku funguje i offline vyhledávání, v ostatních státech už bohužel ne.
Založte si na mapách účet a trasy a významné body si budete moct synchronizovat. Trasu nahrajete na počítači přes tlačítko Nástroje -> Import GPX. Uložte si důležitá místa jako obchody, přístřešky, zastávky a další důležitá zařízení, abyste je na cestě nemuseli hledat.
Skvělé je, že můžete vyhledávat podle kategorie. Takto například vyhledáváte všechny přístřešky na zobrazené mapě.
Odkaz na Google Play | Odkaz na App Store
Klára
Je dobré sledovat počasí, aby vás nepřekvapila nenadálá bouřka či nezvykle nízké teploty. Je to jen předpověď, takže se na ni nedá úplně spolehnout. Klára přehledně ukazuje vývoj teploty a déšť pro nejbližších 72 hodin.
Obtíž je v tom, že se neustále pohybujete, takže když se díváte na předpověď místa, kde jste, za hodinu už tam nebudete. Proto je dobré si zvolit nějaká reprezentativní místa na trase, hlavně v horách, kde bude počasí nejspíše méně příznivé. Jednoduše tak zkontrolujete, jaká bude teplota ve vyšších nadmořských výškách.
Záchranka
Záchranka je jedna z těch aplikací, kterou chcete mít po ruce, ale vlastně ji nechcete nikdy použít. Kromě základních informaci o první pomoci vám dokáže přivolat pomoc na aktuální souřadnice.
Odkaz na Google Play | Odkaz na App Store
Napsal Michal Ozogán
S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.
💬 Zatím bez komentáře
Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇
Mohlo by vás zajímat ...
Garmin Edge 530 jako navigace pro bikepacking – kompletní průvodce
Ovládání navigace patří mezi základní schopnosti všech příznivců bikepackingu. Je jedno, jestli závodíte nebo se jen vydáte na dlouho cestu do přírody. Potřebujete vědět, kde jste a kam míříte. Pokud budete chtít při svých výzvách používat Garmin Edge 530, neuděláte špatný krok. Tento návod vám pomůže s rozhodnutím, jestli je to navigace vhodná právě pro vás... Číst dále
Elektronické řazení pro bikepacking
Elektronické řazení si už nalezlo svoje příznivce i odpůrce. Použití při bikepackingu má svoje specifika a nese sebou svoje rizika i nutnost tahat nabíječku. Vyplatí se to vůbec?... Číst dále