🎞️ Jak si vybrat powerbanku na bikepacking
Vlnovkové odkazy jsou partnerské a nákupem přes ně nás podpoříte. Více informací
Vítejte v podrobném návodu, jak si vybrat tu nejvhodnější powerbanku pro bikepacking. Panuje zde mnoho polopravd a mýtů, která se pokusím popsat, rozplést a vysvětlit, aniž bych brousil do technických detailů. Zůstaneme jen u toho, co je důležité.
V první části si vysvětlíme některé pojmy a funkce powerbanek, které pro vás mohou být důležité nebo kterými se naopak vůbec nemusíte zaobírat.
Druhá část bude série minirecenzí powebanek, které jsem za svou 10 letou kariéru bikepackera používal.
Aby se tenhle návod příliš nerozrostl, nebudu se zde zabývat:
- Nabíjení powerbanky přes dynamo nebo solární panely
- Bezdrátovým nabíjením
- Stavěním vlastních powerbanek z 18650 článků a elektroniky z Číny - zkoušel jsem, nedoporučuji
📑 Parametry powerbanek
Jak parametry můžeme u powerbanek sledovat, a které jsou důležité pro bikepacking?
📦 Kapacita
Je rozdíl v tom, jaká je reálně udává kapacita a kolik z toho reálně nabijete. Úplně to není tak, že vy vám výrobci lhali, ale při přenosu energie nebo při různém napětí nabíjeného zařízení vznikají určité ztráty, kterým se „mimo vakuum“ nedá vyhnout. Každá powerbanka je v tomhle jinak efektivní a reálný výsledek se bohužel často nedočtete. Jedině vyzkoušet.
Kapacita se udává v mAh, případně ve Wh. Počítejte s nějakou efektivitou 65% (vycházím ze srovnání powerbanek, respektive poměrem mezi advertised a output mAh ). Tj. pokud byste měli telefon s kapacitou 6500 mAh a powerbanku s kapacitou 10000mAh, nabijete ho jenom jednou. Nedá se to takhle říct úplně universálně, ale je to nějaký průměrný stav.
Jak se rozhodnout kolik kapacity potřebujete? Můžete na to jít vědecky - vemte si kapacity baterií všech zařízení, která chcete nabíjet - telefon, navigace, světla atd. a každou vydělte počtem dní, kolik vám dané zařízení vydrží. Započtěte do toho (ne)efektivitu = vydělte číslo 0.65 a dostanete počet mAh, kterou potřebujete na den.
Příklad:
- Beru telefon, co má kapacitu 4000 mAh a vydrží bez nabití 2 dny = spotřeba 2000 mAh za den
- Navigace má kapacitu 600 mAh a vydrží 3 dny = spotřeba 200 mAh za den
- Spotřeba na den je 2200 mAh, po započítání (ne)efektivity 3300 mAh. Tj. pokud si koupíte powerbanku s kapacitou 10000 mAh vydržíte jet zhruba 6 dnů bez zásuvky (po dvou dnech se vám vybije telefon a budete muset začít používat powerbanku, co vydrží nabíjet 3 dny)
Zvažte, jestli nevozit powerbanek více. Váhově to sice vyjde hůř, ale budete mít zálohu, pokud se jedna powerbanka pokazí. A má to ještě jednu výhodu - nabít dvě menší powerbanky trvá kratší dobu než jednu velkou - pokud mají stejný vstupní výkon.
⏩ Rychlost nabíjení powerbanky
Rychlost nabíjení je důležitá hlavně v případě, že nespíte na hotelích, ale snažíte se nabíjet přes den - v restauracích, obchodech, všude, kde vás pustí.
Pokud máte čas nabít powerbanku přes noc, na rychlosti tolik nezáleží, pokud nemáte obrovskou kapacitu.
Nabíjení powerbanek nefunguje lineárně. Respektive čím rychlejší máte nabíjení, tím více se nabíjení zpomalí kolem kapacity 80 %, aby nedošlo k poškození článků. Není proto vždycky efektivní čekat na plné nabití.
Odhad rychlost nabití do zhruba 80 % při různé rychlosti 👇
Kapacita (mAh) | 10W nabíjení | 20W | 30W |
---|---|---|---|
5000 | ~2 hod | ~1 hod | ~40 min |
10000 | ~4 hod | ~2 hod | ~1 hod 20 min |
20000 | ~8 hod | ~4 hod | ~2 hod 40 min |
Rychlost nabíjení najdete definovanou ve W a je limitována nejslabším článkem. Tj. pokud má vaše powerbanka rychlost nabíjení 20W, měli byste mít kabel i nabíječku, co těch 20W zvládne. Čím rychlejší nabíjení, tím je často powerbanka i nabíječka těžší.
Větší rychlosti můžete dostáhnou i tím, že budete mít větší množství powerbanek a nabíječek (případně portů).
Pozor rychlosti nabíjení powerbanky a rychlost nabíjení zařízení powerbankou se může lišit. V názvu produktu se často uvádí primárně rychlost nabíjení zařízení powerbankou.
⏪ Rychlost nabíjení zařízení
Tenhle údaj podle mého není pro bikepacking důležitý. Nebo naopak čím je rychlost menší, tím lépe. Při nižší rychlosti je větší efektivita. Powerbanku máte s sebou celý den, takže s nabíjením nemusíte spěchat.
🚪 Vstupy & výstupy
Je ideální, aby powerbanka měla alespoň dva porty a alespoň jeden z těch portů byl USB-C. Obecně je tam lepší podpora rychlejšího nabíjení a stává se z něj standard. Zároveň se může chovat jak jako vstupní tak i jako výstupní port. S tím může být problém, pokud byste chtěli přesunou energie s jedné powerbanky do druhé a spojili je jedním USB-C kabelem - která bude nabíjet kterou?
Obecně mám pocit, že USB-C je o něco chatrnější než klasický USB-A, což je znát především na kole se všemi otřesy. Rozhodně je šetrnější používat powerbanku někde v batohu, kde vaše tělo tlumí otřesy, než ji mít v brašně. Spoustu USB-C portů mám vyviklaných, ale na druhou stranu se mi ještě nestalo, že by mi úplně odešel.
Dva porty se hodí v případě, že vám jeden z nich selže. Taky bych se snažil vyhnout powerbankám s integrovanými kabely, které se nedají vyměnit.
🤺 Odolnost
Dělají se speciální powerbanky s odolností proti mechanickému poškození, vodě a prachu. Váží mnohem víc a nemyslím si, že je to pro bikepacking vyloženě nutné. Zařízení stejně můžete použít jen v případě, že je suché.
Základní ochrana proti vodě se hodí, protože nějaké vlhkosti se pravděpodobně nevyhnete.
🔋 Ukazatel nabití
Doporučuji powerbanky, které ukazují stav nabití jako číslo. Systém diod je nepřesný a na slunci špatně viditelný. Jednoznačné číslo je to nejjasnější, co můžete mít a umožní vám plánovat, zda nabít či nenabít.
🤏 Režim nízkého proudu na nabíjení hodinek
Některá zařízení, například sluchátka nebo chytré hodinky, se nabíjejí pod menším proudem. Některé powerbanky je mohou odpojovat, protože si mylně myslí, že se nic nenabíjí. Nedělají to všechny.
Některé powerbanky mají speciální mód - tzv. low current mode - většinou se o něm dočtete v manuálu - který dokáže taková zařízení nabíjet. Přenos energie bude efektivnější a vy ušetříte trochu kapacity.
🚶 Pass Through Charging
Tohle jsem viděl na spoustě powerbankách, ale nikdy jsem moc nepochopil k čemu je to reálně užitečné. Základní princip je takový, že do nabíječky připojíte powerbanku a do powerbanky další zařízení. Powerbanka nebude nabíjet sebe, ale primárně zařízení a nevyužitý proud případně využije pro sebe.
A teď k čemu to je dobré, nebylo by lepší nabíjet telefon přímo z nabíječky? V některých situacích určitě - powerbanka by byl zbytečný mezičlánek. Dokážu si představit situaci, kdy chci přes noc nabít telefon i powerbanku. Tak to zapojím do série. Ono by to fungovalo i bez pass through, takhle funkce proces jen zrychluje. Pokud by powerbanka neměla pass through, nejdříve by se nabyla sama, pak by dobyla telefon a pak by se dobyla sama. Což by trvalo déle, ale výsledek by byl stejný.
👁️ Jaké parametry sleduji
V zásadě si vybírám dle:
- Rychlost nabíjení alespoň 18W
- 2 porty, alespoň jeden z nich USB-C
- Co nejnižší váha
- Ukazatel nabití číslem
Obvykle začínám svoje hledání na Alze, která má rozumné filtrování parametrů. Vytvořil jsem tenhle filtr, který vám ukáže všechny powerbanky, co splňují všechno výše uvedené - Zobrazit. Akorát váhu a kapacitu si naklikejte podle svých potřeb.
👷 Zkušenost s konkrétními zařízeními
Nejstarší powerbanka, se kterou jsem jel Míle 2021 (pamatuju si to, protože mi spadla do kaluže) je nějaký model Cellularline s kapacitou 5000 mAh, která už se ani neprodává. Váží 113 gramů a má 3 porty USB-A, microUSB a USB-C. Nabíjení rychlost cca 10W. Už jsou rozhodně k dispozici lepší. Kapacita není vůbec zlá. Takový Garmin Edge dokáže nabít 3x a má i číselný ukazatel nabití.
🤔 Nitecore NB1000
Pak jsem se plácl přes kapsu a pořídil „nejlepší powerbanku na světě“ - Nitecore NB10000 Gen 2 s kapacitou 10000 mAh a váhou 150 gramů. V karbonu, jako moje kolo. Rychlost nabíjení 18W. Má i režim nízkého proudu. V těle jsou dva porty - USB-A a USB-C. Odolnost proti tryskající vodě. Koukal jsem, že už dělají i novější verzi se dvěma céčky. Akorát - stav nabití ukazuje 4 diodami, což není ideální. Co je ale největší problém - z mojí zkušenost se dá lehce rozbít.
Na Moravia Divide jsem vezl dvě fungl nové a jedna z nich nepřežila. Co jsem si pak četl fóra na reddeditu, rozhodně jsem nebyl jediný, kdo má s jejich spolehlivostí problém. Na druhou stranu - negativní recenze se najdou u všech powerbanek a spousta lidí je s ní plně spokojená. Možná jsem měl jenom smůlu. Rozhodně mi Amazon vrátil peníze.
🔋 Alza power
Po zkušenostech s Nitecore jsem rychle potřeboval něco jiného a rychle. Řekl jsem si, že těch pár gramů vlastně nic nezmění a šel jsem do AlzaPower Parade. Kapacita 10 000 mAh a váha 224 gramů, ale má 4 porty, ukazatel nabití číslicí a rychlost nabíjení 18W. Prostě funguje, mohl jsem jich koupit několik, protože jsou celkem levné. Za těch 370 korun, co teď stojí, si jich do ceny NB10000 koupím 5 a ještě mi zbyde. A těch 70 gramů navíc - co to je?
Mám tři, všechny jsou vcelku špinavé od matičky země a stále fungují.
🙇 Klarus K5
Nakonec jsem si ale řekl, že se přece jen znovu plácnu přes kapsu a pořídil jsem si další karbonovou powerbanku, jejíž největší nevýhoda je asi cena - Klarus K5.
Kapacita 10000 mAh, váha 156 gramů, dva porty - USB-C a USB-A, ukazatel stavu nabití v procentech. Má i režim nízkého proudu. K tomu všemu má IPx8 - zvládne i ponoření do vody. Kromě ceny bych našel i druhou nevýhodu - občas si nejsem jistý, jestli stav nabití nečtu obráceně.
Napsal Michal Ozogán
S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.
Je pro vás obsah přínosný? Podpořte tvorbu dalších článků, nástrojů a videí na Ko-Fi.
💬 Zatím bez komentáře
Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇
Mohlo by vás zajímat ...
Bohemia Divide 2022
Po minulém a z mé strany nevydařeném ročníku jsem se znovu postavil na start BD. Tentokrát jsem nepodcenil přípravu těsně před závodem, raději si vše zabalil víc na jistotu a týden před akcí se snažil co nejvíc spát. V podzimních podmínkách moc zkušeností s noční jízdou nebo spaním nemám, tak mě trochu děsil pohled na předpověď počasí.... Číst dále
Extreme Bike 444 2020
Report z velmi rychlého závodu Extreme Bike 444 2020. Jede se pouze přes jednu noc, takže podmínky dovolují jet opravdu na lehko.... Číst dále