Jak si v Garminu označit důležité průjezdní body při plánování trasy?

Pokud si plánujete dlouhou trasu na kole, neobejdete se bez zastávek. Budete potřebovat doplnit vodu, jídlo a ideálně se někde vyspat. Obchody nejsou otevřené celý den, takže se hodí informace o provozní době. Všechno tohle si můžete uložit do telefonu, ale je mnohem lepší to mít k dispozici v navigaci a dokázat si zobrazit nejbližší důležité body přímo za jízdy. A nechat se k nim navigovat.

Garmin v tomto není uživatelsky přívětivý, ale ukážeme si pár fint, jak z průjezdních bodů vytěžit co nejvíce.

Vycházím ze situace, že trasu už máte nahranou v Garmin Connect (např. přes návod, jak importovat trasy z Mapy.cz) a teď do ní chcete přidat i průjezdní body.

Otevřete si trasu a přes 3 tečky zvolte „Upravit“. Tím aktivujete editační mód.

Nahoře klikněte „Přidat bod trasy“.

V levém menu vyberte typ bodu – vůbec ho nemusíte vybírat podle reality. Důležité je, že každý typ se vám v navigaci objeví pod jinou ikonku. Vytvořte si vlastní legendu mezi typem v Garminu a druhem bodu, který jím chcete označovat. Například ikonku „Toalety“ můžete použít na benzinky.

Brzy zjistíte, že musíte šetřit znaky. Můžete zadat pouze název bodu do 15 znaků! A nemáme možnost žádného delšího popisku. Pokud si tam chcete zapsat i otevírací dobu, musíte hodně zkracovat.

Je nepříjemné, že každá změna typu bodu vám přepíše jeho název. Zároveň není jasné najít místo, kam trasový podklad vložit, protože mapové podklady v Garminu jsou hodně nekvalitní. Co mě ještě mrzí, tak v editoru není možné vypnout zobrazení ikonek stoupání, které při plánování dost překáží.

Když máte nastavený typ a název, můžete kliknout na trasu a tím se vám vytvoří bod. Další omezení je, že všechny body si musíte zadávat na trasu a nemůžete vytvořit nic kousek od ní. V takových případech označím odbočku a informaci, kam vyrazit. Jak to částečně obejít si ukážeme v poslední sekci tohoto návodu.

Po označení místa se vám v grafu převýšení ukáže konkrétní místo i se vzdáleností od startu.

Jakmile jste spokojení s umístěním bodu, potvrďte to přes tlačítko „Hotovo“. Pro přidání dalšího bodu klikněte na „Přidat bod trasy“ a zopakujte celý postup znovu.

Pozor! Pokud kliknete do mapy a nemáte zapnutý mód přidávání nového bodu, změní vám to trasu! Je to velmi nešikovné, ale pokud se vám to stane, lze vše vrátit do původního stavu přes tlačítko „Zrušit“ – které funguje jako Zpět.

Kliknutím na již přidaný bod ho můžete přejmenovat, přemístit nebo smazat.

Doporučuji si práci postupně ukládat – už se mi stalo, že mi z toho spadl celý browser.

Jak si body zobrazit v navigaci?

Pošlete si trasu do zařízení a si ji spusťte. Když si projdete všechny datové obrazovky, tak na té poslední se vám automaticky začnou zobrazovat „Body Trasy“. Vidíte vždycky:

  • ikonku svého bodu
  • jeho název
  • vzdálenost
  • předkládanou dobu, kterou vám jízda potrvá

Počítejte s tím, že předpokládaná doba je hloupá a odpovídá průměrné rychlosti, kterou si navolíte u dané trasy. Případně pokud nic nezadáte, je to 20 kilometrů v hodině. ­Úplně dole máte automatický bod „Konec trasy“, kde to zase Garmin počítá z průměrné rychlosti.

Pro zobrazení můžete využít i několik datových polí a mít informace o bodech např. na obrazovce s mapou. Všechny najdete v sekci Navigace

  • Vzdálenost k příštímu bodu
  • Čas k příštímu bodu – jak jsem zmínil, sami si musíte zadat průměrnou rychlost
  • Odhadovaný čas v mezicíli – v kolik hodin tam dorazíte
  • Další bod trasy – název trasového bodu bez ikonky
  • Výstup do dalšího bodu trasy – kolik metrů převýšení vám zbývá do dalšího trasového bodu – vypadá to jako super funkce, ale často se mi stávalo, že jsem tam měl 0 a stoupal ještě stovky metrů.
  • Vzdálenost bodu trasy – ukazuje vzdálenost k příštímu bodu a jeho ikonku

Jak na trasové body mimo trasu?

Už jsem zmiňoval, že v rámci Garmin Connectu není možné přidávat body mimo trasu, jistá možnost ale přeci jen existuje. Doteď jsme si ukazovali, jak pracovat s tzv. „trasovými body“. Mimo trasu si můžete naplánovat tzv. „Uložené body“. Ty ale nelze poslat do navigace přes Garmin Connect. Je nutné použít počítač.

GPX soubor normálně obsahuje pouze trasu. Je to síť souřadnic ze startu do cíle. Je možné ale do něj vložit i separátní body s vlastními názvy. Jak si takový soubor vytvořit? Jednou z možností je jít na mapy.cz, kliknout kamkoliv do mapy pravým tlačítkem a vybrat „Přidat vlastní bod“.

Takhle si můžete přidat tolik bodů, kolik jen budete chtít – jen každému dejte unikátní název. Pak přes tlačítko „Exportovat“ vytvoříte speciální GPX soubor, kde nebude žádná trasa, ale pouze vaše body.

Přes kabel připojte svojí navigaci do počítače a přes průzkumníka v ní najděte složku Garmin\NewFiles. Do této složky přesuňte vyexportovaný GPX soubor z mapy.cz a navigaci odpojte.

Jakmile se navigace znovu zapne, jděte do sekce Navigace, Uložené pozice. Všechny body, které jste si vytvořily, nyní uvidíte v tomto seznamu. Stejně tak se vám zobrazí i přímo na mapě.

A jak toho využít? Přes Garmin Connect si vytvoříte pouze bod, kde máte odbočit z trasy nebo kde je například větší město. V ten moment si otevřete Uložené pozice, kde se vám automaticky zobrazí ty nejbližší, vámi vytvořené body. Na pozici, kam se chcete vydat, si jednoduše kliknete, zvolíte „Jízda“ a navigace vás k požadovanému bodu dovede.


Napsal Michal Ozogán

S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.

InstagramStravaFacebookWeb

💬 Zatím bez komentáře

Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇

Avatar

Mohlo by vás zajímat ...

Garmin Edge 530 jako navigace pro bikepacking – kompletní průvodce

Ovládání navigace patří mezi základní schopnosti všech příznivců bikepackingu. Je jedno, jestli závodíte nebo se jen vydáte na dlouho cestu do přírody. Potřebujete vědět, kde jste a kam míříte. Pokud budete chtít při svých výzvách používat Garmin Edge 530, neuděláte špatný krok. Tento návod vám pomůže s rozhodnutím, jestli je to navigace vhodná právě pro vás... Číst dále