Jak nastavit zobrazení mapy na Garmin Edge 540/840/1040
Pojďme se podívat jak si přizpůsobit zobrazení map v Garmin Edge navigacích řady x40. Většina možností bude fungovat i na starších nebo novějších zařízeních, mohou být ale v nabídce. Co se týče samotných mapových podkladů, doporučuji prostudovat článek Garmin mapy zdarma – kde je stáhnout a jak nainstalovat zde na webu.
🗺️ Překrytí mapy
První sadu nastavení najdete při zobrazení mapy a táhnutím zdola nahoru nebo kliknutím tlačítka nastavení a vybrání položky „Překrytí mapy“. Zde jsou k dispozici následující možnosti:
- Segmenty - Zvýrazní vaše uložené segmenty
- Mapa oblíbenosti - viz. níže sekce 2
- Body trasy - zobrazuje na mapě body aktuálně navigované trasy
- Rušné silnice - zvýrazní silnice s velkým provozem, ale moc netuším podle jakého klíče. Funguje pouze v cyklistické mapě od Garminu.
- Nebezpečí na silnici - Je to taková fičurka Garminu, že uživatelé mohou hlásit různé překážky na cestě - zvěř, výmoly atd. Tímto nastavením se dají zobrazit na mapě.
- Nezpevněné silnice - Zvýrazní lesní a polní cesty.
- ClimbPro - Zobrazí body, kde začínají stoupání
📔 Nastavení profilu
K dalšímu nastavení zobrazení mapy vlezte do hlavního menu, Profily aktivity, vyberte profil, který chcete upravit, Navigace, Mapa a Vzhled.
1. Téma mapy
V základu jsou k dispozici 3 druhy témat - Klasické, Vysoký kontrast a Horská cyklistika. Každé téma definuje barvy jakou jsou prvky vykreslované na mapě. Tj. jak vypadají cesty, lesy, trasa, šipky… Teoreticky lze prvky také skrývat, protože jim můžete nastavit průhlednou barvu.
V zásadě bych se tématům Vysoký kontrast a Horská cyklistika vyhýbal a nechal vykreslování mapy tak, jak to zamýšlel její tvůrce - to znamená Klasické. V určitých případech to může zlepšit čitelnost, ale pravděpodobně ztratíte některé detaily.
Asi nejzajímavější možnost je vytvořit si vlastní téma. Existuje online nástroj, kde můžete vytvářet vlastní témata, ale už je to pro technicky zdatnější. Garmin navíc nezveřejnil žádné informace, co která položka mění, takže je to hodně o metodě pokus omyl.
Připravil jsem ale jedno téma, které by se vám mohlo hodit. Skryje vám tzv. virtuálního partnera - šipku, co se vám začne pohybovat po mapě při spuštění aktivity.
- Stáhněte si soubor bez_partnera.kmtf
- Připojte navigaci k počítači
- Nahrajte soubor do složky Garmin/MAPTHEMES
- Po spuštění navigace si ho zvolte jako téma mapy
2. Mapa Oblíbenosti
Změní barvy cest podle toho, jak moc tam lidí, co mají Garmin, jezdí na kole. Nerozlišuje silniční/horská kola. Čím fialovnější, tím tam jezdí víc lidí. Může se hodit, pokud se chcete rozhodnout, kterou cestou se vydat a chcete mít jistotu, že v pohodě projedete.
Funguje mi pouze v cyklistické mapě od Garminu, v jiných mapách tohle nastavení nic nedělá. Dokonce ani v TOPO mapě.
3. Detail Mapy
Existuje 5 úrovní detailů mapy, které si můžete zvolit - Největší, Větší, Normální, Menší a Nejmenší. V zásadě to ovlivňuje dvě věci:
- S jakou přesností se zobrazují cesty - při největších detailech jsou lépe vidět zatáčky, při nejmenších detailech jsou cesty přímější.
- Jaké množství objektů se zobrazuje na mapě. Čím méně detailů, tím méně vám jich Garmin zobrazí.
Doporučuji vyzkoušet, co všechno vám Garmin na jaké přiblížení zobrazí a jestli vám třeba neskryje nějaké cesty. Každý mapový podklad se bude chovat trochu jinak. A samozřejmě platí, že čím více detailů bude mapa mít, tím náročnější to bude na baterii a vykreslování.
4. Barva linie historie
Zde je to jednoduché - zvolíte si, jakou barvou se vám zobrazuje projetá trasa v aktuální aktivitě.
5. Pokročilé
5.1 Úroveň přiblížení a velikost textu
Tato nastavení můžete měnit pro následující prvky na mapě:
- Mapové body - POI mapového podkladu, například restaurace, chaty atd.
- Uložené pozice - Vám nahrané body do navigace, viz. informace o vlastních bodech
- Detail ulice - Název ulice
- Pokrytí krajiny - například CHKO, přírodní parky a další
Tato nastavení nefungují úplně dobře a pravděpodobně jsou rozbitá. V úrovni přiblížení můžete měnit, zda se vám dané prvky na mapě zobrazují a od jaké úrovně. Když jsem ale například zkusil vypnout Uložené pozice úplně, stále se mi na mapě zobrazovaly.
Změna velikosti textu už funguje lépe, ale taky to není úplně ideální a to jsem to zkoušel s mapami přímo od Garminu. Pokud si například nastavím pokrytí krajiny velkými písmeny, CHKO zůstávají malé a některé přírodní parky jsou velké.
Obecně si vypínám názvy ulic (i když ani to na všech mapových podkladech nefunguje) a svoje uložené pozice zobrazuji velkými písmeny.
5.2 Stínovaný obrys
Zobrazuje na mapě stínování na základě nadmořské výšky, takže lépe rozeznáte v navigaci kopce. Musíte mít mapu, která obsahuje tzv. DEM data. „Automatika“ vám začne zobrazovat obrys při přiblížení 200 metrů a méně.
Funguje to jako další vrstva mapy, která může být tmavá, takže to může snížit čitelnost samotného podkladu. Pro bikepacking to myslím nemá valný význam, takže tuhle vrstvu mám vždy vypnutou.
5.3 Kreslit vrstevnice
Vrstevnice jsou čáry, které spojují body se stejnou nadmořskou výškou a umožní vám číst, jestli vede cesta z kopce, do kopce nebo po rovince. Doporučuji mít zapnuté, protože i podle nich se můžete orientovat, kterou cestou vede vaše trasa.
Ne vždycky tohle nastavení k něčemu je. Některé mapy vůbec vrstevnice neobsahují, takže je ani nemůžete zapnout. Někde jsou vrstevnice k dispozici jako samostatná mapa, takže jich potřebujete aktivovat víc najednou. Nebo naopak se u některých map zdarma nedají vrstevnice tímto přepínačem vypnout - funguje to minimálně u Garmin TOPO map.
Napsal Michal Ozogán
S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.
Je pro vás obsah přínosný? Podpořte tvorbu dalších článků, nástrojů a videí na Ko-Fi.
💬 Zatím bez komentáře
Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇
Mohlo by vás zajímat ...
🎞️ Garmin mapy zdarma – kde je stáhnout a jak nainstalovat
Jak si vybrat, stáhnout a nainstalovat mapy zdarma do svého Garmin Edge zařízení. Proč existuje tolik druhů map vycházejících z OpenStreetMap a čím se liší? Existuje vůbec jedna dokonalá mapa pro všechny země?... Číst dále
Jak plánovat bikepacking nebo cyklovýlet přes Mapy.cz
Každý lepší bikepacking nebo cyklovýlet začíná na „papíře“. Trasu je dobré připravit a naplánovat. Načte se číst v mapě, co je jaký druh cesty, kde vás čeká prudké stoupání a kde se osvěžíte u studánky nebo u knajpy.... Číst dále