Deníky z přípravy (MO) #6

Často tu v článcích zmiňuji, že tipy na vybavení, přípravu i plánování se odvíjí především od cílů, které si stanovíte. Hodně věcí je universálních. I když chcete jen „dojet“, pořád budete těžit z lehkého vybavení i optimalizace zastávek. Jsou ale i způsoby, které sice zvýší rychlost, ale obětují komfort a pravděpodobnost dokončení.

Čím více se zaměřují na projetí trasy za co nejkratší možný čas, tím důležitější je nedat na obecné rady a pokoušet se najít vlastní řešení. Vezměme si třeba tretry. Všude říkám, vezměte si cykloturistické boty, budete hodně chodit. Jenže čím více závodím, tím méně tlačím do kopců. A proč mít boty na chození, když 90 % času budu šlapat?

Ono to není jednoduché rozhodnutí. Abych vůbec zjistil, jaké to je, koupil jsem si pořádné, tvrdé boty a ta změna je obrovská. Možná je to jen pocit, ale šlape se mi mnohem lépe a rychleji. Jenže, jak dopadnu, když s nimi budu hodinu šlapat? A dvě? A když budu s nimi šlapat 14 dní? Nerozpadnou se? Nezničím si nohy tak, že budu muset skončit?

Snaha o rychlost často s sebou nese i větší riziko. Než ale cokoliv závažného změním, bude to chtít minimálně dvoudenní test v těžkých podmínkách.

A ještě abych se vrátil ke svému dynamu – už opět nenabíjím. Moje USB jednotka opět selhala, když jsem ji uvařil při jízdě z kopce rychlostí 56 km/h. Už mi přišel nový kus, ve kterém problém prý odstranili. Nezbývá než najít vhodný kopec a otestovat jejich tvrzení.

Michal Ozogán | 23. února 2020 | #Deníky z přípravy