Co je to bikepackingový závod?

Tento druh cyklistických závodů roste na popularitě jak u nás, tak i v zahraničí. Co to ale vlastně bikepackingový závod znamená? Neexistuje žádná přesná definice a každá akce si může nastavit vlastní pravidla. Sdružuje je ale několik společných znaků, podle které takový závod rozpoznáte.

Bikepacking jako takový je cestování na kolech po dobu několika dnů, nebo klidně týdnů, měsíců či let. Cestovatelé mají spíše menší počet věcí, aby mohli pohodlně jet větší rychlostí a vezou si s sebou všechno, co potřebují k přežití. Spí obvykle venku, v kempech, na divoko či přístřešcích nebo i v hotelích a penzionech. Záleží na každém, jak svoji cestu pojme. Jezdí se na všech druzích kol od silničních po horská.

Co je cílem bikepackingové závodu?

V bikepackingovém závodě jde v podstatě o to samé, ale hlavním cílem je zkrátit dobu cestování mezi bodem A a B. Je těžké stanovit hranici mezi bikepackingovým závodem a ultra-cyklistickým závodem. Ten hlavní rozdíl je v tom, že trasa na bikepackingu je tak dlouhá, že už musíte řešit spaní. To se ale u jednotlivců liší a záleží na nich, kolik dokážou ujet nebo jak dlouho nespat.

Některé závody stanoví pouze start a cíl a je na vás, jakou si zvolíte trasu. Mnohem běžnější ale je, že od pořadatele dostanete trasu, kterou si nahrajete do svojí navigace a musíte jet takzvaně podle čáry. Jelikož je dlouhá stovky nebo tisíce kilometrů, není v terénu značená. Závodnicí obvykle s sebou vezou tracker, aby mohl pořadatel ověřit, že trasu opravdu projel. Přes tracker je možné sledovat závodníky online.

Cílem většiny není vítězství, ale překonání vlastních limitů. Je to skvělá věc na vyčištění hlavy.

Co znamená jízda bez podpory?

Tento druh závodů se jezdí bez podpory. To znamená, že závodníci nemají na trati žádný tým, který by se o ně staral. Všechno si vezou sami v bikepacking brašnách. Musí si sami shánět vodu, jídlo a hledat nocleh. Pokud se dostanou do jakéhokoliv problému, musí si poradit sami. Závodníci nejsou jen motor pro kliky, ale musí ovládat velké množství dovedností a poradit si v neobvyklých situacích. Dle pravidel závodu je pak povolena nebo naopak zakázána pomoct nebo spolujízda od dalších účastníků závodu. Někde je to společenská událost, jinde osamělá výzva.

Kde závodníci spí? To je na nich. Čas se nezastavuje a mnozí proto omezují spánek na naprosté minimum. Nejrychlejší obvykle není ten, kdo má největší sílu v nohách, ale kdo dokáže oželet zbytečné zastávky. Pokud jedete na kole už několik dní, nepohrdnete turistickým přístřeškem nebo autobusovou zastávkou, která vás alespoň trochu ochrání před nepřízní počasí. Není výjimka, že se v horách někdo nabídne, že vás někdo ubytuje. Ať už někde na zahradě nebo dokonce u sebe doma.

Účastnit se může každý

Bikepackingový závod rozhodně není akce jen pro pár vyvolených. Jezdí je starší i mladí, rychlí i pomalí. Mezi účastníky nepanuje rivalita, ale naopak si mezi sebou pomáhají a není výjimkou dojet do cíle společně. Jet několik dní sám je psychicky velmi náročné a většinou jste rádi, že vás někdo dojede a můžete s ním pokecat.

Jeden z nejstarších závodů tohoto druhu je Tour Divide – 4400 kilometrů přes Skalisté hory v USA nebo v poslední době velmi oblíbený Silk Road Mountain Race v Kyrgyzstánu. U nás je nejznámější 1000 Miles Adventure, ale v naší termínovce si můžete vybrat z téměr 30 závodů s různou délkou a obtížností. Něco jsou akce na víkend, jiné závody se průměrně jezdí pár týdnů.

A jak začít? Nejlepší je se prostě sbalit, o víkendu někam vyrazit a přespat tam. V přírodě se toho člověk naučí nejvíc. Určitě vám pomůže i naše rubrika Jak na bikepacking.


Napsal Michal Ozogán

S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.

InstagramStravaFacebookWeb

💬 Zatím bez komentáře

Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇

Avatar

Mohlo by vás zajímat ...

Jak se dělá podpora na závodě bez podpory

Když řeknu někomu neznalému, že jezdím bikepackingové závody bez podpory, a ještě za to platím, diví se, proč. Žádný závod se neudělá sám, ani ty nejvíce punkové ne, a většina z těch známějších vyžaduje velkou přípravu. O tom ale tento článek nebude. Většina závodů bez podpory totiž obsahuje i podporu během závodu, o čemž se... Číst dále

Garmin Edge 530 jako navigace pro bikepacking – kompletní průvodce

Ovládání navigace patří mezi základní schopnosti všech příznivců bikepackingu. Je jedno, jestli závodíte nebo se jen vydáte na dlouho cestu do přírody. Potřebujete vědět, kde jste a kam míříte. Pokud budete chtít při svých výzvách používat Garmin Edge 530, neuděláte špatný krok. Tento návod vám pomůže s rozhodnutím, jestli je to navigace vhodná právě pro vás... Číst dále