Co dělat po závodě
Závod nekončí průjezdem cíle. Většina lidí se sice shodne, že na nějakou dobu kolo nechce ani vidět, ale stejně jim to nedá a po čase se vrátí.
Záleží na stavu
Úplně nejdůležitější je vyfotit se pod cílovou branou v co nejvíce zuboženém stavu, ať je vidět, že to nebylo lehký. Pak se musí vyřešit základní potřeby jako je spánek, jídlo, pití a hygiena. Potom se řeší zdraví a jiné akutní problémy.
Necitlivost prstů, odřeniny nebo občasné zakřupání v kloubech se vyskytuje poměrně často, ale taky se vám může úplně vyhnout a můžete hned odjíždět na vlak. Fyzický stav dost záleží na průběhu závodu, ale zůstat chvíli v cíli určitě není na škodu.
Odpočívat
Pokud nemusíte hned další den do práce, asi vás ani nenapadne dělat něco jiného. Minimálně dva dny po dojezdu je stále citelný spánkový deficit. Je dobré na tento fakt upozornit i své okolí, aby po vás v tento čas nic nevyžadovalo a ani neplánovalo oslavu vašeho úspěšného navrácení.
V případech, kdy cesta vede přímo do kanceláře, je to mnohem zajímavější. Produktivita asi nebude nejvyšší a zaměstnancem měsíce se taky nejspíš nestanete. Dá se to zvládnout, když omezíte fyzickou aktivitu, únavné činnosti a zároveň si zabalíte větší svačinu.
Jíst, pít a neděsit se hmotnosti
Po návratu domů se vysílené tělo přirozeně dožaduje doplnění energetických zásob. Při závodě zrovna nadbytek energie nedostávalo, tak si chce udělat zásoby. Je běžné, že hmotnost rychle naroste na historická maxima a po dvou týdnech s normálním režimem se zpátky vrátí na normál. Vtipy o dvou nebo třech večeřích se tak možná dostanou na denní pořádek.
Sdílet zážitky
Zajet závod, sepsat ho, nasdílet do co nejvíce skupin a pak čekat, až to samé udělají ostatní. Každý si všímal jiných věcí, každý má jiné fotky, každý zažil jiné podmínky. Vždycky se najde někdo, kdo si tyto zápisy s radostí přečte. Další rok mohou pomoci při přípravě, ale dejte si pozor, abyste neprozradili moc a nezkazili jiným kouzlo z neznáma.
Sledovat průběh
Pozorovat průjezd jiných závodníků cílem živě nebo prostřednictvím sociálních sítí vám může znovupřipomenout zážitky. Samozřejmě jako vítěz máte možnost zažít podobných dojezdů více než někdo ze středu pole, ale to rozhodně na atmosféře neubírá, spíš naopak.
Doma pak můžete procházet fotky, videa nebo vývoj závodu, pokud byli závodníci vybaveni trackery. Na záznamech na stravě si můžete začít porovnávat časy na segmentech, dívat na pořadí v průběhu dne nebo zjišťovat, kde kdo kdy spal.
Promyslet, kam příště
Je dost pravděpodobné, že vás závodění chytne a nezůstanete jen u jednoho závodu. Internet nabízí široké možnosti pro inspiraci na další cestu.
Uspořádat vybavení
To už je trochu méně zábavné. Sundat z kola všechnu výbavu, dát ji na správné místo, opravit na kole opotřebené součásti a očistit vše. To je součást bikepackingu.
Zároveň se objeví čas pro promýšlení o výbavě, co příště vylepšit, nevzít nebo jinak upravit, aby to příště bylo lehčí, menší a komfortnější.
Napsal Jaromír Šolc
💬 Zatím bez komentáře
Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇
Mohlo by vás zajímat ...
Report z Bohemia Divide 2022
Po minulém a z mé strany nevydařeném ročníku jsem se znovu postavil na start BD. Tentokrát jsem nepodcenil přípravu těsně před závodem, raději si vše zabalil víc na jistotu a týden před akcí se snažil co nejvíc spát. V podzimních podmínkách moc zkušeností s noční jízdou nebo spaním nemám, tak mě trochu děsil pohled na předpověď počasí.... Číst dále
Garmin Edge 530 jako navigace pro bikepacking – kompletní průvodce
Ovládání navigace patří mezi základní schopnosti všech příznivců bikepackingu. Je jedno, jestli závodíte nebo se jen vydáte na dlouho cestu do přírody. Potřebujete vědět, kde jste a kam míříte. Pokud budete chtít při svých výzvách používat Garmin Edge 530, neuděláte špatný krok. Tento návod vám pomůže s rozhodnutím, jestli je to navigace vhodná právě pro vás... Číst dále