Bikepackingová hlavologie – jak vytrénovat svoji hlavu
Kolikrát jsem slyšel, že bikepacking není o nohách, ale o hlavě. Do jisté míry to je pravda, i když jedno bez druhého vám bude k ničemu. Jak trénovat nohy, každý tak trochu tuší. Prostě šlapat. Jak ale trénovat hlavu? A dá se to?
Než tu začnu rozvíjet důmyslné teorie, pojďme si nejdříve vysvětlit, co to ta „hlava“ je. Nemluvíme totiž o předmětu, který se vám kýve na krku. Hlava je narážka na psychickou odolnost. Já bych to popsal jako „ochotu obětovat diskomfort pro zvolený cíl“. A dobře vytrénovanou hlavu využijete jak v závodech, tak při bikepackingu i v běžném životě.
🎯 Stanovte si cíl
Jak už z mojí definice vyplývá, nejdříve potřebujete cíl – proč to děláte? A není třeba šplhat do ezoterických výšin. Stačí úplně obyčejné – chci překonat trasu, chci se bavit nebo chci mít, co vyprávět. Musíte ale opravdu chtít. Ideálně něco, co vychází z vás samotných. Pokud pojedete, protože vás donutil kamarád a ten se na to vykašle, uděláte to samé.
Pokud budete mít nějaké výkonnostní cíle, je dobré si dát do zálohy i něco sekundárního. K tomu se budete moct upnout, pokud si přiznáte, že hlavní cíl prostě nesplníte. To se stává. Ale nemusí vám to nutně zkazit celou vyjížďku.
Spousta rad, které tu zazní, si může vzájemně protiřečit. Silný cíl, vám dodá sílu, ale pokud ztratíte naději na jeho splnění, naopak vám to uškodí. Hlavně si stavte něco, čemu věříte, že můžete dokázat.
Možná si říkáte – každý na startu přece chce překonat trasu – ale nemusí to tak být. Sám jsem to zažil na Spirále. Nebyl jsem z toho závodu nadšený. Netěšil jsem se. Nevěděl jsem, proč tam jedu. A o to těžší to pak celé bylo.
😶🌫️ Trénujte hlavu
Když už máte cíl – je dobré začít hlavu trénovat. Celé to funguje na principu zvykání si a normalizace. Pokud máte hrůzu z jízdy v dešti, vyhýbáte se jí ze všech sil a pak vás někde zastihne silný slejvák, jasně že vás to psychicky zdeptá. Deště se obáváte. Proto je dobré v rámci tréninku v dešti jezdit.
Nemusíte si to užívat. Klidně u toho nadávejte. Ale už jen tím, že si normalizujete, že jezdit v dešti je normální, nebude to mít na vaši psychiku takový vliv. Zjistíte, že nakonec přestane, vy uschnete a není to vlastně až tak zlé. Všechny nepříjemné nebo nové situace je dobré zažít předem a navyknout si na ně. Načerpat zkušenosti.
Nemusí jít jen o počasí. Jde o práci s navigací, schopnost vyřešit základní technické věci na kole nebo umět najít vhodné místo ke spaní. I pokud si vypracujete základní vytrvalost, bude to prostě jednodušší.
Úkroky z komfortní zóny dávkujte s mírou. Příprava by vás měla především bavit a neustálý boj se špatnými podmínkami, by vás mohl zbytečně odrazovat od cíle. Přetrénovat můžete i hlavu.
🛋️ Hledejte komfort, aby vám zůstala síla na diskomfort
Kromě přípravy svého cíle a normalizací nepříjemných situací, existují i možnosti, jak zlepšit psychiku přímo na trase.
Jestli hrajete hry na hrdiny, určitě znáte koncept, že máte zdraví, výdrž a manu – čarovnou energii. Mana je vaše hlava. Zbytečně manou neplýtvejte. Vaši mentální energii odsávají drobnosti – vrzající pedál, špatně padnoucí bunda nebo řezná rána na prstu. Není to něco, co vás zastaví, ale je to nepříjemné a manu vám to snižuje. Než vyrazíte, snažte se všechny tyhle drobnosti identifikovat a vyřešit je – namažte pedál, vyberte lepší bundu a vezměte si náplasti, ať se vám rána zbytečně nezanítí. Pokud vám tyhle drobnosti nebudou brát energii, zbude vám ji více na vážnější problémy.
Můžete se zapřísahat, já se tím nenechám rozhodit a vydržím to, ale psychika je nevypočitelná. Nedělejte si to zbytečně těžší.
Hodí se najít pokoru a smír se svým osudem. Na tohle není žádný recept, to musíte najít v sobě. Smiřte se s tím, že ne všechno dokážete ovlivnit. Na trase mohou být těžko sjízdné úseky, můžete bojovat s mechanickými problémy nebo vás zastihne špatné počasí. Jakmile se tohle stane, nic s tím neuděláte. Smiřte se s tím. Ať už máte tolik zkušeností, kolik chcete, nebude to nikdy snadné. Bez snahy to nepůjde.
Na první pohled by se mohlo zdát, že účinná taktika je na něco se těšit. Máte špatný den a řeknete si, za kopcem je restaurace a dáte si tam pizzu. Jenže kopec je nějaký velký, trvá vám to 2x déle a restaurace je zavřená. Vaše psychika je v kopru. Proto není vždycky dobré, se soustředit na budoucnost. Vaše očekávání se často nenaplní. Je lepší najít radost v daném okamžiku. Vezměte si nějaký talisman, co vám připomene – vlastně o nic nejde.
Pokud budete nadávat na nástrahy trasy, uvědomte si, že v tom nejste sami. Není to tak, že jen vám prší nebo jen vy jedete ten těžký úsek. Zažívají to všichni.
🏳️ Jak nevzdat?
A co dělat, když všechno selže a už jen chcete domů? Předně, občas je to nejlepší rozhodnutí. Vědět, kdy vzdát a později toho nelitovat, je umění. Často je to ale jen nálada toho konkrétního okamžiku a v takové chvíli vytrvejte.
Předně – vzdát není tak snadné. Stejně se musíte dostat do civilizace. A když už jste v civilizaci, můžete si najíst nebo vyspat. Nebo ideálně obojí. Pokud tam pojedete s rozhodnutím, že končíte, je těžké to později změnit. Najezte se a najednou zjistíte, že teda ještě jeden kopec dáte.
Pokud chcete vzdát kvůli nějakým obtížím, zamyslete se, jestli to není jen výmluva. Všechno kromě zdraví obvykle je. Je vám zima? Kupte si svetr. Rozbilo se vám kolo? Nechte si ho opravit. Nestačí vám dovolená? Domluvte si její prodloužení. Jasně že ne vždycky to jde takhle jednoduše. Je ale dobré obtíž nejdříve zkusit překonat a zbytečně nevzdávat.
Napsal Michal Ozogán
S bikepackingem jsem začal v roce 2015. Nevěděl jsem nic o kolech ani o přežití v přírodě. Od té doby jsem najezdil desítky tisíc kilometrů u nás, na Slovensku, ale i v Alpách nebo Spojených státech.
💬 1 komentář
Líbil se ti článek? Něco bys vylepšil? Máš nějaký dotaz? Dej nám vědět do komentáře 👇
Mohlo by vás zajímat ...
Report z Bohemia Divide 2022
Po minulém a z mé strany nevydařeném ročníku jsem se znovu postavil na start BD. Tentokrát jsem nepodcenil přípravu těsně před závodem, raději si vše zabalil víc na jistotu a týden před akcí se snažil co nejvíc spát. V podzimních podmínkách moc zkušeností s noční jízdou nebo spaním nemám, tak mě trochu děsil pohled na předpověď počasí.... Číst dále
Garmin Edge 530 jako navigace pro bikepacking – kompletní průvodce
Ovládání navigace patří mezi základní schopnosti všech příznivců bikepackingu. Je jedno, jestli závodíte nebo se jen vydáte na dlouho cestu do přírody. Potřebujete vědět, kde jste a kam míříte. Pokud budete chtít při svých výzvách používat Garmin Edge 530, neuděláte špatný krok. Tento návod vám pomůže s rozhodnutím, jestli je to navigace vhodná právě pro vás... Číst dále
Petr Vaculík
Máme na to s kamarádama takovou obecnou poučku,která praví „Nemusíš to pochopit,nemusí to dávat smysl,musíš to akorát přijmout.“ Pěkný článek.
22. 1. 2025 7:35 |