Apidura Racing Top Tube Pack

Moje nejoblíbenější brašny na kole jsou ty, do kterých se dá lehce hrábnout, vylovit, co je potřebné a zase je bez námahy zavřít. Jelikož se snažím dělat co možná nejvíce činností v sedle kola, potřebuji dostatek úložného prostoru ve svém „kokpitu“. A takhle brašna na horní rámovou trubku s magnetickým zamykáním mi měla pomoci.

Vůbec první zkušenosti s magnetickým zapínáním jsem měl s brašnou Mag-Tank 2000 od Revelate Design. Otevírání a zavírání bylo neuvěřitelně jednoduché. Prostým odklopením jsem získal přístup do celého prostoru a nemusel jsem zápasit se zipem, který se rád zakousne do kdejaké látky. Abych brašnu zavřel, stačilo do víka žďuchnout a magnety se bez problémů našly. Pokud byla brašna hodně plná, poutko s magnetem se dalo povolit a všechno fungovalo, jak má.

Brašna byla bohužel příliš rozměrná a zavazela dalším kapsám na představci. A právě u Apidury jsem našel vhodného kandidáta pro náhradu – Racing Top Tube Pack.

S čím je třeba u britského výrobce počítat, je jeho zaměření spíše na gravely. Ty mají jinou konstrukci rámu než běžná horská kola. Už na fotkách je zjevné, že jeden ze suchých zipů prostě nedopnu. Jejich pozice se bohužel nedá upravit, takže tam jen bezmocně visí. Ovšem i na dvou sucháčích je brašna dostatečně stabilní, při jízdě se nikde nehýbe. Proto je to spíše kosmetický problém.

Celá brašna je z lehkého vodotěsného materiálu (jako ostatně všechno z Racing série), ale z principu konstrukce nemůže nabídnout plnou ochranu před venkovním prostředím. Rozhodně bych se nebál, že mi do brašny naprší (dokud ji neotevřu samozřejmě), ale nic nebrání vniknutí vlhkého a studeného vzduchu. Když teď jezdím v zimě, mívám svačinu pěkně studenou.

Pokud využívá na kole dynamo nebo chcete za jízdy nabíjet elektroniku na řídítkách, určitě vám poslouží i nenápadný vývod na kabeláž. Jen bych rád všechny varoval před nabíjením elektroniky v poloprázdné brašně. Pokud vám tam věci skáčou ze strany na stranu, jednoduše si můžete konektor vyviklat. Rozhodně to není chyba Apidury, ale spíše obecné varování, abyste se nespálili.

Co měla být největší přednost je zároveň pro mě i její největší nedokonalost. Magnetické zapínání se v 90 % případů chová správně, ale není tak vychytané jako to má brašna od Revelate Design. A čím více věcí v ní máte, čím větší to představuje problém.

Několikrát se mi stalo, že brašna vypadala zapnutá, ale magnet ve skutečnosti plně nedosedl a za jízdy se mi otevřela. Ve sjezdech či ve tmě to může být velký problém. Brašnu je nutné zapínat více cílevědomě a dát si pozor, že je opravdu zavřená. A to je něco, co řešit nechci.

Deklarovaná kapacita je 1L, ale sami se můžete podívat, co všechno se mi tam podařilo nacpat. Dokonce jsem využil i horní prostor za použití nalepovacích suchých zipů. Moc dobře to ale nefungovalo a věci mi z toho postupně padaly.

Co je další jednoduchý fígl, tak konstrukce brašny má po stranách výztuhy, aby držela tvar. A to je myslím skvělé místo na skrytí všelijakých drobností, jako peníze poslední nouze či doklady.

Celkově jsem s brašnou spokojený a budu ji vozit i dále. Největší výtku mám pro její systém zavírání, který není tak spolehlivý, jak bych u tohoto typu brašny očekával.

Aktualizace 3. 10. 2021

Při dlouhodobém testování se systém zavírání ukázal jako velmi nespolehlivý. Bohužel jsem na závodech často vysypával důležité kousky mé výbavy. Při jízdě na silnici by brašna asi neměla problém. Ale při jizdě v terénu, kde si občas do brašny strčím kolenem, ji nedopatřením otevřu.

Další nepříjemnou situací bylo, že mi pádu se mi nejednou stalo, že brašnu jsem si nohou otevřel a celý obsah se mi vysypal do kaluže.

Otevřený systém brašny mi také způsoboval, že při jízdě v mlze se mi orosil telefon a to mi dost komplikovalo jeho ovládání. Bohužel jsem přešel zpátky na zip.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *